28 Temmuz 2017 07:47

Otomotiv tekeli Porsche de araçlarını geri çağırıyor

Volkswagen, Audi ve Mercedes’in ardından lüks spor otomobil üreticisi Porsche de emisyon skandalı nedeniyle modellerinden birini geri çağırıyor.

Paylaş

Volkswagen, Audi ve Mercedes’in ardından lüks spor otomobil üreticisi Porsche de emisyon skandalı nedeniyle modellerinden birini geri çağırıyor

Alman otomotiv tekelleri birbiri ardına emisyon skandalı nedeniyle sıkıntılı günler geçirmeye başladı. Volkswagen, Audi ve Mercedes’in ardından lüks spor otomobil üreticisi Porsche’de de emisyon değerlerini düşük gösteren program tespit edildi. Porsche modellerinden birinin trafik tescili askıya alındı.

Alman Federal Taşıtlar Dairesi (KBA), Porsche’nin V6 dizel motorlarda yasa dışı program kullandığını saptadı. Kullanılan programın aracın test durumunda olduğunu tespit ederek hemen devreye girdiği ve normal duruma göre emisyon değerini düşük gösterdiği belirtiliyor.

 

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI MÜDAHALE ETTİ

Federal Ulaştırma Bakanı Alexander Dobridt da durumdan haberdar edildi. KBA’nın Porsche’den Avrupa çapında V6 dizel motoru kullanılan Cayenne ve Macan model 22 bin aracını geri çağırmasını isteyeceğini duyurdu.

Federal Ulaştırma Bakanı Alexander Dobridt, Porsche Cayenne'ın 3 litrelik TDI modellerinin trafiğe tescilinin durdurulduğunu açıkladı.

Porsche de, Audi gibi Volkswagen grubu bünyesinde bulunuyor. 2015 yılında Volkwagen’in (VW) dizel motorlarda emisyon değerlerini düşük göstermek için özel bir program kullandığı ortaya çıkmış, skandaldan dünya çapında 11 milyon otomobilin etkilendiği açıklanmıştı.

Dizel skandalının Volkswagen grubuna zararının şu ana kadar 20 milyar Euro’yu bulduğu belirtiliyor. 

ALMAN OTOMOBİL TEKELLERİNİN KARTEL OLUŞTURDUĞU ORTAYA ÇIKMIŞTI

Volkswagen (VW), Audi, Porsche, BMW ve Daimler’in (Mercedes Benz) kartel oluşturup yıllarca gizli çalışma gruplarında bir araya gelerek, teknoloji, maliyetler, tedarikçiler ve hatta dizel araçların emisyon değerleri konusunda birlikte hareket ettiği ortaya çıkmıştı. (DHA)


 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hepatit B, HIV'den daha bulaşıcı!

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...