27 Temmuz 2017 18:38

Heyetlerinin aldığı kararların yüzde 82’si vatandaş lehine

Vatandaşların ayıplı bir mal ya da hizmeti şikayet ettiği zaman hakem heyetinin aldığı kararların yüzde 82’si vatandaş lehine.

Paylaş

Vatandaşların ayıplı bir mal ya da hizmeti alarak mağdur olduğu durumlarda, bu sorunu firma ile çözemiyorsa başvurabileceği tüketici hakem heyetlerine yılın ilk 6 ayında 286 bini aşkın şikayet başvurusunda bulunulduğu ortaya çıktı. 

Interpress tarafından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre, hakem heyetlerine yılın ilk 6 ayında 286 bini aşkın şikayet başvurusu yapılırken, alınan kararların yüzde 82’sinin tüketici lehine yüzde 18’inin ise tüketici aleyhine sonuçlandığı belirlendi. Ayrıca medyada tüketici hakem heyetleri ile ilgili yılbaşından bu yana 4 bin 559 haber çıktığı tespit edildi.

KREDİ SÖZLEŞMELERİ DERT!

Tüketici hakem heyetlerine başvuruların şikayet türlerine göre dağılımına bakıldığında, 117 bin 424 başvuruyla tüketici kredisi sözleşmeleri ilk sırada yer aldı. Tüketici kredisi sözleşmelerini, 73 bin 650 başvuru ile ayıplı mal, 31 bin 500 başvuru ile ayıplı hizmet ve 10 bin 73 başvuru ile abonelik sözleşmeleri en fazla şikayet konusu olarak takip etti. Ayrıca konut finansmanı sözleşmelerine yönelik 6 bin 439, finansal hizmetlere ilişkin mesafeli sözleşmelere yönelik 4 bin 85, garanti belgesi konusunda 4 bin 49, mesafeli sözleşmelere yönelik ise 3 bin 145 şikayet başvurusu yapıldığı saptandı. 

Şikayete en az konu olan alanların ise süreli yayın kuruluşlarınca düzenlenen promosyon uygulamaları ile tanıtma ve kullanma kılavuzu olduğu tespit edildi. 

Haksızlıkların asgariye indirilmesi için tüketicilerin, yasaların kendilerine tanıdığı hakları kullanmaktan çekinmemesi gerektiği vurgulanırken, ilk altı aylık süreçte şikayetlerle ilgili toplam 307 bin 704 karar alındığı tespit edildi. (İSTANBUL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Saakaşvili: Poroşenko'yu halk devirecek

SONRAKİ HABER

Mersin'de öğrencilere için ücretsiz "Çamaşır Kafe"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa