27 Temmuz 2017 17:06

'Kocaeli’de OHAL yok sıkıyönetim var'

Kocaeli Demokrasi Girişimi, OHAL'in 1. yılında Kocaeli'de yaşanan insan hakları ihlallerini açıklayarak 'Kocaeli’de OHAL yok sıkıyönetim var' dedi.

Paylaş

Kocaeli Demokrasi Girişimi, OHAL’in 1. yılında Kocaeli’de yaşanan insan hakları ihlallerini açıkladı. Demokrasi İçin Birlik’in hazırladığı OHAL raporuna da yer verilen açıklamada, ‘Kocaeli’de OHAL yok sıkıyönetim var’ dendi. Eğitim Sen’de yapılan açıklamada, Kocaeli’de birçok eylem ve etkinliğin yasaklandığına dikkat çekildi. 

Hazırlanan 70 sayfalık rapordan satır başlarının aktarıldığı açıklamada, raporun önümüzdeki günlerde Kocaeli’de bulunan yerel gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleriyle de paylaşılacağı ifade edildi. 

Eğitim Sen Toplantı Salonu’nda bir araya gelen girişim üyeleri adına açıklama yapan Bekir Yurdagül, Kocaeli’de yaşanan hak ihlalleriyle ilgili şu bilgileri verdi: 

- Grev ertelemelerinin yansımalarının en çok etkisi işçi kenti olan Kocaeli’de hissedildi. Sadece Kocaeli’de ertelenen metal işçilerinin grevi nedeni ile işçilerin fabrika önünden yürüyüşleri defalarca yasaklandı. Cam işçilerinin ertelenen grevleri nedeni ile Çayırova’da işçiler adeta fabrika içine hapsedildi.

- Kadınların en meşru taleplerini dile getirdikleri 25 Kasım ve 8 Mart’ta Kocaeli’de çok sert bir şekilde polis şiddeti yaşandı.

- Sivas Katliamı yıl dönümü nedeni ile İzmit’te 2 Temmuz Platformu tarafından yapılacak olan yürüyüş yasaklandı.

- KESK Kocaeli Şubeler Platfomunun İzmit’te karşılayacağı yürüyüş koluna polis sert bir şekilde saldırdı. 

- Kocaeli’de Emniyet ve askeri personel hariç 1320 kişi KHK’ler ile işsiz bırakıldı.

- Referandum çalışması sırasında çok sayıda gözaltı ve polis şiddeti yaşandı.

- Yürüyüş Yolunda muhalefet örgütlerinin düzenleyeceği tüm etkinlikler her defasında yasaklandı. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Anıtkabiri Koruma Amaçlı İmar Planı değişikliğine itiraz

SONRAKİ HABER

Koğuştaki intihar ağır cezalık oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa