27 Temmuz 2017 14:03

Eski Milletvekili Esat Canan hakkında 22.5 yıl hapis istemi

Eski milletvekili Esat Canan hakkında 'örgüt kurma ve yönetme' iddiasıyla 22.5 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Paylaş

Diyarbakır Cumhuriyet  Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında geçen Mayıs ayında Hakkari'de gözaltına alınan ve ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan eski milletvekili Esat Canan hakkında 'Silahlı terör örgütünü kurma ve yönetme' iddiasıyla 22.5 yıla kadar  hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, CHP ve HDP eski Hakkari Milletvekili Esat Canan hakkında 'Silahlı terör örgütünü kurma ve yönetme' iddiasıyla 22.5 yıla kadar  hapis istemiyle hazırladığı iddianame Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Esat Canan'ın  Demokratik Toplum Kongresi'nin Daimi Meclis, Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu ve Diplomasi Komisyonu'nda yer aldığı belirtilen iddianamede, Canan’ın 2011 - 2013 yılları arasında DTK içinde faaliyetlerde bulunduğu ifade edildi.

Canan'ın, Demokratik Toplum Kongresi'nin, 2011-2012 yılları arasında 6 kez DTK toplantılarına katıldığını ve 9 kez bu toplantılarda adının geçtiğini kaydetti.

Esat Canan'ın 2010 ve 2012 yılları arasında örgüt propagandasına dönüşen 4 ayrı eylemde yer aldığını öne süren savcı, Canan’ın Hakkari'de bulunan evinde yapılan aramada örgüt propagandası içeren ve hakkında toplatılma kararı verilen kitap ve dökümanlar bulunduğunu iddia etti. (DİYARBAKIR)
 

ÖNCEKİ HABER

Tarım Orkam Sen: OHAL’de toplu sözleşme olmaz

SONRAKİ HABER

Hindistan'daki selde ölü sayısı 136'ya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa