27 Temmuz 2017 13:52

Tarım Orkam Sen: OHAL’de toplu sözleşme olmaz

Tarım Orkam Sen Adana Şubesi, TİS sürecine dair yazılı basın açıklaması yaparak OHAL'in emekçiler üzerindeki etkilerine değindi.

Paylaş

Tarım Orkam Sen Adana Şubesi toplu sözleşme dönemine OHAL ve KHK’ler gölgesinde girildiğine dikkat çekti.

AKP ile Memur Sen’in el birliği ile iş güvencesinin tamamen rafa kaldırıldığını dile getiren Tarım Orkam Sen Adana Şube Başkanı Yılmaz Demir, KHK’lerle binlerce kamu emekçisinin işsiz bırakıldığı, işine geri dönmek isteyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumlarının kritik bir hal aldığı karanlık bir süreçten geçildiğine dikkat çekerek “Toplu İş Sözleşmesi sürecinde ihraç edilen emekçilerin durumu ve yeni KHK’lerle işten atılma tehdidiyle yüz yüze olan tüm kamu emekçilerinin iş güvencelerinin ilk talepleri arasında yer aldığını” söyledi.

Kurumlarda siyasi kadrolaşmaya son verilmesi gerektiğini söyleyen Demir, öne çıkan taleplerini şöyle sıraladı: “Kadınlara doğum izni artırılmalıdır. kapatılan kreşler yeniden açılmalı, ücretli ve ücretsiz doğum izinlerinde kadınların sosyal ve özlük hakları kayba uğramamalı. Bulundukları kadroda bir üst öğrenimini tamamlayanlar için unvan değişikliği sınavı uygulaması kaldırılarak ilgili kadroya doğrudan geçiş sağlanmalıdır. Mevsimlik tarım işçilerinin yaşama, çalışma ve sosyal güvencelerini sağlayacak yasal düzenlemeler yapılmalıdır.”(Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

KESK İzmir: İş güvencesi olmadan TİS de olmaz

SONRAKİ HABER

Haftann filmleri: ‘Ve Sonra Dans Ettik’ ile ‘Kraliçe Lear’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa