Denizli’de Belediye, kepçeyle çam ağaçlarını söktü

Denizli'de Belediye, Ulus Caddesi'ndeki çam ağaçlarını yol çalışması adı altında kepçelerle söktü. Tepki gösteren mahallelilerin bekleyişi sürüyor.

27 Temmuz 2017 11:52
Paylaş

AKP'li Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından yol çalışması adı altında Ulus Cadddesi’ndeki çam ağaçları söküldü. Çamlaraltı Mahallesi sakinlerinin karşı çıkması üzerine çalışma durduruldu. Kalan 10-15 ağaç için bekleyiş sürüyor.

Denizli’de Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen yol çalışması kapsamında Ulus Caddesi üzerindeki kaldırımda bulunan çok sayıda çam ağacı kepçeler tarafından devrildi ve kamyonlara yüklendi. Durumu fark eden Çamlaraltı Mahallesi sakinleri kepçe operatörüne tepki gösterdi ve kalan 10-15 kök ağacın kesilmesine engel oldu.

Mahalleliler ağaçların kesilmesini istemediklerini ifade ederek, belediyeden bir yetkilinin gelmesini istedi. Yekili ise kendilerine emredileni yaptıklarını ifade etti. Ağaçların kesilmesine karşı çıkan kadınlar, kurtardıkları ağaçların dibindeki, bekleyişlerini sürdürüyor.

Mahalle sakini, çevre halkı ve esnaflar kalan ağaçların kesilmemesi için imza kampanyası başlattı ve ağaçların kesilmemesi için nöbet tutacaklarını belirtti.

Nöbet tutan kişilerin ziyaretine Emek Partisi Denizli İl Başkanı ve CHP Merkezefendi İlçe Başkanı geldi. 

 AĞAÇLARIMIZ YERİNE DİKİLSİN

Emek Partisi Denizli İl Yöneticisi Burak Yılmaz olay yerinde açıklamada bulundu. 
Açıklamasında  " Bu alanda Büyükşehir Belediyesi'nin üstyapı hamlesi olarak duyurduğu çalışma yapılmakta. Ağaçlar çevrenin dokusuna uygun, hem görsel anlamda hem de doğal yaşam anlamında. Yaklaşık 200 ağaç var. Dozer marifetiyle yolun aşağısından itibaren bu ağaçların katledildiğine şahit olduk. Belediye bu ağaçların, söküldükten sonra başka yere dikildiğini söyledi. Bu ağaçlar kökü ve yayılması açısından son derece büyük ağaçlar olduğu için, ağaç taşıma işlemini yapan transplantasyon makinesiyle yapılması gerekiyor. Ağaçların yaşını ve büyüklüğünü düşündüğümüzde transplantasyon makinesi bile yetmeyebilir. Bu yüzden belediyenin söyleminin kocaman bir yalan olduğunu görüyoruz.” dedi.

Yılmaz açıklamasının devamında “İstanbuldaki sel felaketine hepimiz yakından şahit olduk. Suyun hidrolojik çevrim içerisinde katmanlara sızabilmesi için toprak üzerinden sızması lazım ancak İstanbul betona hapsolmuş bir yer olduğundan sızamaz duruma geldi ve bütün yağmur, betonların asfaltların üzerinden istanbulun çeşitli yerlerine yayıldı ve birkaç saat içerisinde istanbul sel felaketine teslim oldu. Denizli için de bu geleceğe teslim olmamak gerekiyor diye düşünüyoruz. Bu cadde en üst tarafından en aşağısına kadar yaklaşık iki kilometre. Ağaçların 5-10 metre aralıklarla dikildiğini düşündüğümüzde, en az 200 ağaç kökünden yaşamından koparılmış demektir. Buradaki refüj geniş ve toprakla kaplı bir refüjdü. Yağış açısından da, temiz hava açısından da burayı rahatlatan bir refüjdü, küçümsenmeyen bir öneme sahip bir refüjdü. Bugün Denizlililer şunun farkında olmalı, biz burada 10 tane ağaca sahip çıkmıyoruz sadece, çünkü belediye bu alana pervasız bir şekilde müdahale ederken, bizlere sorma gereği bile duymadı. Aslında bu tarz projeler yürütülürken kamuoyunun bilgilendirilmesi şart. Kamuoyunu bilgilendirmeye bile tenezzül etmediler. Çünkü her şeyi OHAL kılıfına sığdırıyorlar. Denizlideki siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine, meslek odalarına buradan sesleniyoruz destek olmaları için. Belediyeden isteğimiz şu; ağaçları nereden söküldüyse aynı yerlerine dikilsin." dedi.(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Trump’ın yasağına Türkiye kökenli İngiliz de takıldı

SONRAKİ HABER

Diyanet 2018 yılında 245 bin 520 TL faiz geliri elde etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa