27 Temmuz 2017 10:30

Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman için tutuklama istemi

14 gürdür gözaltında olan dihaber muhabirleri Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman savcılık ifadesi ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. 

Paylaş

"Şüphe" üzerine gözaltına alınan dihaber muhabirleri Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman savcılık ifadesi ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. 

Hatay - Antep Sınır hattında haber takibi yaparken "şüphe" üzerine gözaltına alınmalarının ardından 14 gün sonra Hatay Adliyesi'ne sevk edilen dihaber muhabirleri Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman’ın, savcılık ifadeleri tamamlandı. Alayumat ve Akman, “örgüt üyesi olmak”, “örgüte yardım ve yataklık etmek”, “örgüt adına milis ve işbirlikçilik faaliyetinde bulunmak” ve “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin gizli kalması gereken sırlarını ifşa etmek” iddialarıyla tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

ALAYUMAT VE AKMAN HABER VE FOTOĞRAFLARINDAN SUÇLANDILAR

Antep'in İslahiye ilçesinde haber takibi yaptığı sırada "şüphe" üzerine gözaltına alınan ve 14 günlük gözaltı süresinin ardından ifade işlemleri tamamlanan dihaber muhabirleri Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman’ın bugün savcılığa sevk edilmesi bekleniyor. Dihaber muhabirleri, gözaltında tutuldukları Hatay Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifade işlemleri sırasında skandal sorularla karşı karşıya kaldı.

Alayumat ve Akman’a gazetecilik faaliyetlerinin tamamı suçlama olarak yöneltildi. Yaptıkları haberler nedeniyle “Örgüt üyesi olmak”, “Örgüte yardım ve yataklık etmek”, “Örgüt adına milis ve işbirlikçilik faaliyetinde bulunma” ve “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin gizli kalması gereken sırlarını ifşa etmek” suçlamalarına maruz kalan dihaber muhabirleri, dihaber’de yayınlanan haberleri, makinelerinde bulunan fotoğrafları, yapmış oldukları röportajlar, muhabir arkadaşları ile whatsapp grubundan yapmış oldukları haber tartışmaları suçlama olarak yöneltildi.

HABERLERİ SUÇLAMA KONUSU YAPTILAR

Dihaber muhabirlerine yöneltilen suçlamalar arasında en dikkat çeken ise, birçok haber ajansı tarafından servis edilen sınıra yapılan askeri sevkiyatlara dair fotoğraflar oldu. Yine muhabirlerin yapmış oldukları onlarca haberin fotoğrafları ve görüntüleri suçlama konusu yapılırken, dihaber’de yayınlanan “Efrîn'e askeri müdahale olasılığı bile sınırı rahatsız ediyor”, “Fırat Kalkanı çocuk savaştırıyor!” ve “Sınıra sıfır villalar gündüz sessiz gece silahlı!” haberlerinin metinleri ile haber fotoğraflarının suçlama konusu yapıldı.

EKOLOJİ HABERLERİ DE SUÇ

Dihaber muhabirlerinin sınır hattına dair haber metinleri ve fotoğraflarının yanı sıra ekoloji haberleri de suçlama konusu yapıldı. Hatay’daki ekolojik tahribata ilişkin çekilmiş taş ocaklarının fotoğrafları, Hatay Dağ Ceylanları’nın sınıra örülen duvar nedeniyle göç yollarının kapandığına dair haber ve fotoğrafları da suçlamalar arasında yer aldı.

Alayumat ve Akman’ın cezaevleri ile ilgili yapmış oldukları röportaj, 16 Nisan referandum sürecinde yürütülen “Hayır” kampanyasına dair röportajlar, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilişlerinin yıldönümünde yapılan anmaya dair fotoğraflar, DBP’li belediyelere kayyum atanmasına karşı yapılan eylemlerde çekilen fotoğraflar da suçlama konusu yapılarak soruldu. 

EL NUSRA’NIN FAALİYETLERİNİ YAZMALARI DA SUÇ

Bununla da yetinmeyen emniyet, Hatay’daki El Nusra üyelerinin faaliyetlerine dair henüz yayınlanmamış haber metinleri ile bu haberlerin bilgilerine nasıl ulaştıklarını sordu. Yine haberlerde Suriye’de savaşan El Nusra ve IŞİD üyeleri için kullanılan “Çete üyeleri” ibaresi de muhabirlere “Çete olarak bahsettiğiniz kişiler kimlerdir” diye soruldu. (DİHABER)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Arsal operasyonu sona erdi: Cihatçılar çekiliyor

SONRAKİ HABER

Call for unity from the HDP MPs organising the Resistance Vigil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa