27 Temmuz 2017 09:54

Gazetecilerin darbedilmesine 'kovuşturmaya yer yok' kararı

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi çalışanlarının gözaltına alınarak darbedilmesine ilişkin suç duyurusuna 'kovuşturmaya yer olmadığı' kararı verildi.

Paylaş

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi çalışanlarının gözaltına alınarak darbedilmesine ilişkin yapılan suç duyurusunda "kovuşturmaya yer olmadığı" kararı verildi. 

Özgür Gündem gazetesi, İstanbul 8’inci Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği kararla 16 Ağustos 2016'da geçici olarak kapatılmıştı. Kapatma kararının ardından gazete binasını basan özel harekat polisleri, gazete çalışanlarını ve o esnada haber takibi yapan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kapatılan İMC TV ve Dicle Haber Ajansı (DİHA) çalışanları da dahil olmak üzere 24 gazeteciyi darbederek gözaltına almıştı. 

Gözaltına alınanlar 2 gün sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı. 

Gazetecilerin polisler tarafından darbedilmelerine ilişkin, avukatlar Özcan Kılıç ve Sercan Korkmaz, 16 Şubat 2017'de, "zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması" gerekçesi ile Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu'na suç duyurusunda bulundu. 

'KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞI' KARARI VERİLDİ

Yapılan bu suç duyurusuna ise cevap verildi. Cevapta, dosyada mevcut müştekilerin geçici raporlarında darp cebir izine rastlanmadığı belirtilerek, "Polis, görevini yaparken direnişle karşılaşması halinde, bu direnişi kırmak amacıyla ve kıracak ölçüde zor kullanmaya yetkilidir. Zor kullanma yetkisi kapsamında direnmenin mahiyetine ve derecesine göre ve direnenleri etkisiz hale getirecek şekilde kademeli olarak artan nispette bedeni kuvvet, maddi güç ve kanuni şartları gerçekleştiğinde silah kullanılabilir. Dosya içerisinde mevcut rapor içeriklerine göre müştekilerin herhangi bir yaralanmasının olmadığı olay yakalama tutanağı içeriğine göre PVSK kanununun 16. maddesinde kaynaklanan yetki dışına çıkılmadığı, bu durumda şüphelilerin zor kullanma yetkisine ilişkin sınırı aştıklarına dair kamu davası açmaya yeterli delil elde edilmediği anlaşıldı" denildi. 

Savcılık bu gerekçe ile "kovuşturmaya yer olmadığına" karar verdi. 

Avukat Özcan Kılıç, kararda sadece polislerin tutanaklarının dikkate alındığını, darp edilen gazetecilerin hastane darp raporlarının göz önünde bulundurulmadığını belirterek itiraz edeceklerini söyledi. (DİHABER)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Vicdan ve Adalet Nöbeti' üçüncü gününde

SONRAKİ HABER

Demirtaş’ın savcılık ifadesine de fezleke hazırlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...