27 Temmuz 2017 08:21

'Türkiye'ye ulusalcı darbe manşetini CIA attırdı' iddiası

Türkiye'nin 'ulusalcı darbe' manşetine Aydınlık'tan yanıt geldi ve manşeti İhlas Holding'in CIA bağlantılı ABD'li danışmanının attırdığı öne sürüldü.

Paylaş

İktidara yakın İhlas Holding'in gazetesi Türkiye'nin dünkü "Yeni darbeyi ulusalcılar yapabilir' manşeti tartışılmaya devam ediliyor.

Aydınlık bugün "Yaş öncesi nifak çabası" manşetiyle çıkarken haberde Yüksek Askeri Şura'ya kısa bir süre kaldığına dikkat çekildi ve "TSK'daki ulusalcılar darbe yapacak yalanı yeniden piyasaya sürüldü. Hedef, nifak tohumları ekerek ordunun birliğini bozmak" denildi.

Aydınlık'ın haberinde süreç;

1-"İlk işaret, Pentagon'un psikolojik savaş elemanı Michael Rubin’den gelmişti. Rubin, ulusalcıların Erdoğan’a darbe yapacakları yalanını birden fazla defa dile getirdi.",

2-"Yüksek Askeri Şura öncesinde Rubin’in iddiaları tekrarlanmaya başlandı. Pensilvanya’da yaşayan FETÖ lideri Fetullah Gülen, Mısır’da yayımlanan “El-Yevm 7” gazetesine yaptığı açıklamada “15 Temmuz darbesini ulusalcı, laik bir kesimin yapmış olabileceğini” iddia etti.",

3-"Fetullah Gülen'in açıklamasından kısa bir süre sonra dün Türkiye gazetesi 'Yeni darbeyi ulusalcılar yapabilir' manşetiyle çıktı. " sözleriyle aktarıldı.

Haberde yorumlarına başvurulduğu belirtilen, generallerin değerlendirmeleri şöyle özetlendi: “FETÖ, Ergenekon, Balyoz gibi kumpas davaları ile TSK’daki vatansever subayları hapse attı. Kendi adamlarının önünü açtı. 15 Temmuz darbe girişiminde bu gerçek net olarak ortaya çıktı. Şimdi birileri yine kumpas peşinde. Bu iddiaları ortaya atanlar çok iyi araştırılmalı. Asıl amaçları ortaya çıkarılmalı.”

MARC GROSSMAN İDDİASI

Aydınlık'ta konuya dair köşe yazısı yazan Sabahattin Önkibar ise "Bu hassas süreçte bu manşeti attıran yoksa İhlas Holding'in başdanışmanlığını yapan ABD eski Ankara Büyükelçisi ve CIA istasyon şefi Marc Grossman mıdır?" diye sordu.

ÇİÇEK: DARBE TEHDİDİ İLE OHAL'İN DEVAMINI HEDEFLİYORLAR

Konuya dair BirGün'de çıkan haberde ise CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek'in görüşlerine başvuruldu. Çiçek, "OHAL için hukuki bir zemin yaratmaya çalışıyorlar. Darbe tehdidi ile OHAL'in devam etmesini, OHAL baskısı altında da adaletsizliğin, hukuksuzluğun devam etmesi isteniyor. Bütün bu iddiaların YAŞ öncesi gündeme gelmesinin sebebi ise Ergenekon ve Balyoz mağduru askerlerin terfisini engellemek ve Kemalist askerler üzerinde şüphe yaratmak. İmam hatipli ya da iktidar gibi düşünen bir ordu, polis, yargı yaratmak için bilinçli olarak baskı ortamı yayılıyor. Burada yüzde 90 art niyet var." dedi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bayındır yangını Manisa’ya sıçradı 2 bin kişi tahliye edildi

SONRAKİ HABER

AİHM, mülteciyi ölüme gönderen Finlandiya’yı mahkum etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa