27 Temmuz 2017 01:33

İç tüzüğün 14 maddesi kabul edildi

 İç tüzük değişikliğinin birinci bölümündeki 9 madde ile ikinci bölümde yer alan 5 maddenin görüşülüp oylanmasıyla teklifin 14 maddesi kabul edildi.

Paylaş

18 maddeden oluşan iç tüzük değişikliği teklifinin 14 maddesi üzerine görüşmeler tamamlandı. Bu birleşimde teklifin ilk bölümdeki 9 madde ile ikinci bölümdeki 5 madde üzerine görüşmeler yapılıp oylamaya gidildi. Saat 01.00’de kadar devam eden görüşmelerde teklifin büyük bir bölümü kabul edildi.

İÇ TÜZÜK TARTIŞMALARI

Meclis Genel Kurulu’nda iç tüzük değişikliği teklifi üzerine gruplar adına konuşmalar bölümünde konuşan HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, teklifin alelacele getirilmesini eleştirerek, “Kendisiyle çelişen ifadelerle dolu bir metni hoyrat bir telaşla Meclise taşımak basit bir hukuka aykırılık sonucunu doğurmaz. Bu düzenlemeyle anayasal güvence altındaki kürsü dokunulmazlığı ve ifade hürriyeti ortadan kaldırıldığı gibi tüm milletvekilleri çoğunluğun sözcükleriyle kendilerini ifade etmeye zorlanmakta, farklı fikirler ve ifade biçimleri cezalandırılmaktadır” dedi.

‘DEMOKRASİ ORTADAN KALDIRMADIR’

Değişiklik teklifinde uzlaşı sağlanmasının demokrasinin gereği olduğunun altını çizen Dora, “Grup önerileri, muhalefetin ülke gündemine ilişkin önemli gördüğü konuları Parlamentoda tartışmaya açarak kimi zaman sadece muhalefetin gündemi belirleyebildiği bir mekanizmadır. Teklifle bu mekanizma etkisizleştirilmektedir. Teklifin 14, 15 ve 16’ncı maddeleri Anayasa’ya çok net bir biçimde aykırı olmakla birlikte aynı zamanda Anayasa’nın 25, 26 ve 90’ıncı maddelerine de açık aykırılık teşkil etmektedir. Özellikle teklifin 15’inci maddesiyle tarihsel olaylarla ilgili tartışmalarda tekçiliği yani hatırlama, kavrama ve yorumlama biçiminde tekliği dayatmaktadır. Bir milletvekilinin konuşma hakkını kavrama, değerlendirme ve yorumlama biçimini, kullanacağı terminolojiyi bu şekilde
iktidarın ve çoğunluğun tasarrufuna bırakan bir düzenleme demokrasiyi apaçık ortadan kaldırmayı hedeflemektedir” diye konuştu.

‘MECLİS DEVLET DAİRESİ VEKİL DEVLET MEMURUNA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR’

Düzenlemeyle Meclis’in Meclis olma vasfının ortadan kalkacağının altını çizen Dora, “Meclis bir devlet dairesine, milletvekilleri de birer devlet memuruna dönüştürülmek istenmektedir. İfade özgürlüğünün geçerli olmadığı, muhalefet etmenin imkânsızlaştığı bir Meclis inşa edilmek istenmektedir” şeklinde konuştu.

CHP’Lİ GÖK’TEN AKP’YE: SİZE DÖNECEKTİR

CHP Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök ise AKP sıralarını göstererek, böylesi önemli bir görüşmede sadece 13 AKP’linin Genel Kurul’da olmasını eleştirdi.

Teklifin bir dayatmayla getirildiğine vurgu yapan Gök, “Bu tüzük değişikliği bir bumerang gibi, bir gün bakarsınız, çok da uzun olmayan bir müddet sonra, iktidardan düştüğünüzde ‘Biz bunu niçin yaptık dersiniz. Bu hep öyle olmuştur. Bakın sizleri uyarıyorum, bunu yaşayacaksınız. Aslolan, Parlamentonun, Meclisin hakkını, hukukunu korumakken, iktidarda bulunanın ‘Hadi, iktidar bizde, biz bir an önce sesleri kısalım, yasaları geçirtelim.’ mantığı bir müddet sonra onların ayak bağı olmuştur, sizler için de olacaktır, bakın uyarıyorum sizleri” dedi.

‘BEĞENMEDİKLERİ KELİMEYE CEZA KESECEKLER’

Gök, değişikliğin birçok maddesinin Anayasa Mahkemesi’nden döneceğini ifade ederek, “Kınama cezası, geçici çıkarma cezası, bunların sınırlarının genişletilmesi, para cezası. Arkadaşlar, yasama sorumsuzluğu diye bir kavram var; yasama sorumsuzluğu. Ve Meclis yargı yetkisini nasıl kullanacak değerli arkadaşlarım? Yani Meclisteki çoğunluk yargı makamı olacak ve beğenmediği bir kelimeye, beğenmediği bir cümleye ceza kesecek. İşin bir boyutu bu ama ben bir başka boyutunu dikkatinize sunmak istiyorum: Acaba siz böyle yapmakla Mecliste her türlü konunun konuşulmasına olanak mı tanıyorsunuz değerli arkadaşlarım, bir kez daha düşünün? Öyle ya, iş parayla değil mi? Para benim değil mi? Parayı bastırırım, istediğimi söylerim” diye konuştu. 

birleşimde teklifin ilk bölümdeki 9 madde ile ikinci bölümdeki 5 madde üzerine görüşmeler yapılıp oylamaya gidildi. Saat 01.00’de kadar devam eden görüşmelerde teklifin büyük bir bölümü kabul edildi.

CHP'Lİ VEKİLLERDEN İÇ TÜZÜK PROTESTOSU

CHP’li vekiller içtüzük değişikliğini protesto etmek için Meclis’i terk etmeme kararı aldı. CHP’li vekiller eylem yapacaklarını duyurdukları esnada HDP’li Filiz Kerestecioğlu da eylemin haklı olduğunu dile getirdi.

Genel kurulun kapanmasının ardından mikrofonlar kapandı, ışıklar söndürüldü. Ancak CHP’li milletvekilleri getirdikleri ses sistemiyle ve telefon ışıklarıyla bunun üstesinden geldi.

Kararın ardından Mecis Başkanvekili Ahmet Aydın, CHP’lileri eylemi bırakmak için ikna etmeye çalıştı. Ancak CHP’liler kararlı olduğu ifade etti.

Bunun üzerine AKP, HDP ve MHP’li milletvekilleri Genel Kurul salonunu terk etti. CHP’liler salonda kaldı. Salonun boşalmasının ardından CHP’liler beraberinde getirdiği ses sistemini kurdu. Buradan konuşma yapamaya devam ettiler. Eylem sürerken Meclis polisi de gazetecileri bulunduğu bölüme gelerek gazetecileri salondan çıkardı. 

CHP'Lİ MİLLETVEKİLLERİNİN İÇ TÜZÜKLE EYLEMİ DEVAM EDİYOR

CHP milletvekillerinin gece 01.00'de başlattığı Meclis'i terk etmeme eylemi devam ederken CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel "Sesi kesilen milletvekilleri için bir yolunu bulacağımızı söylemiştik. Eylemin ne zaman bitecek sorularına cevabımız; son milletvekilimizin iç tüzük hakkında söyleyeceği son söz bitmeden bu oturum bitmeyecek" dedi.

İç tüzük değişikliği teklifinin 14"üncü maddesinin görüşülmesinin ardından gece 01.00'de kapanan Meclis Genel Kurulu'nu CHP milletvekilleri terk etmedi. Genel Kurulu'un kapanmasının ardından basın locasından gazeteciler çıkarıldı. Meclis'i terk etmeme' eylemi başlatan milletvekilleri sabaha kadar iç tüzük değişikliğine ilişkin eleştirilerini kürsüden anlattı. CHP Grup başkanvekili Özgür Özel ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, basın locasının kapısını anahtarla açarak gazetecilerin içeri girmesini sağladı. Getirdikleri ses sistemini Genel Kurul salonuna kuran ve kura çekimi ile kürsüye çıkarak konuşan CHP milletvekilleri ara ara "hak,hukuk,adalet" diye slogan atmaya devam ediyor. 

‘PARLAMENTONUN HİÇBİR KAPISI BASINA KAPALI OLAMAZ’ 

TBMM Basın,Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanı Erbay Kücet, basın locasından Genel Kurul Salonundaki CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'e seslenerek, "Basını çıkarmak zorundayım. Basının işi bitti, tamam" dedi. Bunun üzerine Özgür Özel " 20 saattir buradayız, eylemdeyiz. Bu eylemi bütün dünya biliyor, sen parlamento muhabirlerine kapatamazsın. O kapıyı açtık. Kapının anahtarı bizde. İktidar olduğumuzda o iki kapıyı da sökeceğiz ilk gün. Bu parlamentonun hiçbir kapısı basına kapalı olamaz" diye konuştu. 

‘SON MİLLETVEKİLİNİN İÇ TÜZÜK HAKKINDA SÖYLEYECEĞİ SÖZ BİTMEDEN OTURUM BİTMEYECEK’

Özgür Özel konuşmayı bekleyen 15 milletvekilinin daha olduğunu kayderek şunları söyledi: "Bu gece saat 01.00' de başlattığımız eylemimiz devam ediyor. Kesintisiz iç tüzük eleştirme ve oturma eylemimiz sürüyor. Sesi kesilen milletvekilleri için bir yolunu bulacağımızı söylemiştik. Eylemin ne zaman bitecek sorularına cevabımız; son milletvekilimizin iç tüzük hakkında söyleyeceği son söz bitmeden bu oturum bitmeyecek. Önümde konuşma talebi olan 15-16 arkadaşımızın başvurları var. Normalde sabaha kadar parlamento çalışırken ve haber olmazken bugün her yerde birinci haberdeyiz. Mücadelemiz devam edecek. Hak, hukuk, adalet diyoruz tüm baskı ve sansüre rağmen direnmeye devam ediyoruz." 

CHP’NİN MECLİS’TEKİ EYLEMİ SONA ERDİ

CHP milletvekillerinin iç tüzük görüşmeleri sonrasından Genel Kurul’da başlattıkları “demokrasi oturumu” eylemi yaklaşık 13 saatin ardından sona erdi. 

Demokrasi oturumu boyunca bütün CHP’li vekiller söz alarak konuşma yaptı. Konuşmalar sonrasında bir süre eylemlerini devam ettiren CHP’liler, Genel Kurul’un toplanmasıyla eylemlerini saat 14.00’te sonlandırdı.
 

DÜZENLEMELER NELER GETİRİYOR

Tasarı ve tekliflerin komisyonlara havalesine itiraz eden milletvekiline oturumun başında tanınan söz hakkı, teklifle, itirazın yazılı olarak Meclis Başkanlığına iletilmesi şeklinde değiştiriliyor. Anayasa değişiklikleri hariç, kanun tasarı ve tekliflerinin tümü açık oylamaya tabi işlerden değilse en az 20 milletvekilinin talebi halinde açık oyla, aksi takdirde bu oylamalar ile maddelerin oylamaları işaret oyuyla yapılacak. Değişiklik önergeleri aykırılık sırasına göre okunup işleme konulacak. Aynı mahiyetteki önergelerden en kısa olanı okunup, diğer önergelerin sadece imza sahipleri okunarak birlikte işleme alınacak.

Beşten fazla imzalı önergelerde ilk beş imza okunup, önerge tutanağa eklenecek. Teklifle, TBMM Genel Kurulunda, genel görüşme ve Meclis araştırması önergelerinin özetlerinin okunması kaldırılıyor. Anayasa, kanunlar ve İçtüzük gereğince işaret oyuna yahut gizli oya başvurulması zorunlu olmayan hallerde açık oylama yapılması en az 20 milletvekilinin yazılı istemine bağlı olacak. Bu husustaki önergelerin, oylamaya geçilmeden önce Başkanlığa verilmiş olması gerekli olacak. Başkan, oylamaya geçmeden önce, açık oy istemi olduğunu bildirecek ve önerge sahiplerinden en az 20’sinin Genel Kurul salonunda bulunup bulunmadığını tespit edecek. Oylamaya ilk olarak açık oy isteminde bulunan üyelerden başlanacak. Önerge sahiplerinden en az 20’si Genel Kurul salonunda bulunmaz veya noksan imza herhangi bir milletvekili tarafından kabul edilmez veya oylamaya katılmazlarsa, açık oylama istemi düşecek. Açık oylama önergesinde imzası bulunanlardan en az 20 milletvekilinden herhangi birinin oyunu kutuya atmadığı tasnif sonunda anlaşılırsa, yapılan oylama, işaret oyu niteliğinde işlem görecek. 

TARTIŞMALI MADDELER SONA KALDI

Teklifin tartışmalı olan maddelerindeki görüşmeler ise sona kaldı. Milletvekillerinin kullandıkları ifadelerden dolayı ceza yaptırımı ile karşı karşıya kalacağı düzenlemelerin yer aldığı 15, 16, 17 ve 18’inci maddelerinin görüşülmesi ise bir sonraki birleşime bırakıldı. 

Görüşülecek maddeler arasında “Kürt illeri”, “soykırım”, “katliam” gibi ifadelerden dolayı para cezası uygulaması öngören düzenlemede yer alıyor.

Saat 14.00’te açılacak olan birleşimde ilk olarak gündem dışı konular ele alınacak. Ardından HDP’li milletvekilleri Tuğba Hezer Öztürk ve Faysal Sarıyıldız’ın “devamsızlık” gerekçesiyle milletvekilliklerinin düşürülmesine dair raporların oylanmasının ardından teklifin kalan maddeleri üzerinde görüşmelere devam edilecek.

BÜLENT TURAN: CHP ERGEN BİR ÇOCUK GİBİ

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, CHP'li milletvekillerinin Meclis'te gerçekleştirdiği eyleme dair bir açıklama yaptı ve 'CHP ergen bir çocuk gibi davranıyor' dedi. Turan, açıklamasında "Ana muhalefet partisi, Meclis'te hiç kimsenin olmadığı bir sırada, sabaha kadar kendi aralarında çalıp kendi aralarında oynadıklarını öğrendik. Oysa biz daha sorumlu bir muhalefeti ve yaklaşımı bu ülkenin kazanımı olarak görürüz. İç tüzükteki değişikliklerde asla iddia edildiği gibi bir söz kesme, yasal faaliyetlerin engellenmesi, muhalefetin sesinin kesilmesi gibi bir durum söz konusu değil. Eğer böyle olsaydı bir başka muhalefet partisi olan MHP buna evet der miydi?" ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fenerbahçe, Sturm Graz'a karşı

SONRAKİ HABER

ABD, Kuzey Kore'nin füze denemelerini görüşmek üzere BMGK'yi toplantıya çağırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa