26 Temmuz 2017 21:22

Gergedan boynuzu ticareti tırmanıyor

Fil Eylem Birliği araştırmalarına göre gergedan boynuzlarının Afrika’dan kaçırılıp karaborsaya girmesi giderek arttı.

Paylaş

Andrea CROSTA
The Guardian

Fil Eylem Birliğinin operasyonu sonucunda, gergedan boynuzlarının Afrika’dan kaçırılıp Vietnam üzerinden Çin’e nasıl sokulduğunun ayrıntıları su yüzüne çıktı. Çin’de gergedan boynuzu alım satımı 1993 yılından beri yasak olsa da, yaygın bir şekilde devam ediyor. Antika dükkanlarındaki gergedan boynuzu ürünlerinin pek çoğu, antika olmaktan çok uzak. Çok büyük ihtimalle yeni üretilmiş olan bu ürünler, Afrika’dan Vietnam’a, oradan da Çin’e yasa dışı bir şekilde sokuluyor.

ANA GİRİŞ KAPISI VİETNAM

Fil Eylem Birliğinin (Elephant Action League/EAL) yayımladığı yeni bir rapor, bu boynuzların Çin’deki dükkanlara hangi yollarla geldiğini gözler önüne seriyor. EAL’nin Kızıl Bulut isimli 11 aylık araştırması, hedefine tedarik zincirini alarak, Çin’e gergedan boynuzlarını sokan kişileri, ağları, araçları ortaya çıkardı.

Raporda, gergedan boynuzu karaborsasının Çin’in bütün bölgelerinde aktif olduğu, ana giriş kapısının da Vietnam olduğu yer aldı.

Gergedan boynuzu gibi yaban hayatı kaçakçılığı genellikle Vietnam’dan Guangksi Zhuang Özerk Bölgesi’ne ya da Yunnan Bölgesi’ne, dağ yolları ya da doğrudan yasal veya yasa dışı limanlar yoluyla gerçekleştiriliyor. İddialara göre, Yunnan’da kaçakçılar kaçak malları Hekou Limanı üzerinden götürmeleri için 10-15 yaş arasındaki çocukları tutuyor, çünkü çocuklar küçük para cezalarıyla hapse atılmaktan kurtulabiliyor.

GERGEDAN BOYNUZLARI AZALIYOR

Bazı yaban hayatı tacirleri, soyu tükenmekte olan türler üzerinden para kazanıyor. Tacirlerden birisi, EAL’ye gergedan boynuzunun gittikçe azalması nedeniyle bu alanın beş-on yıl içerisinde terk edilmesini beklediğini söylüyor.

Raporda ayrıca fil, kaplan, karıncayiyen gibi hayvanlardan elde edilen ürünlerin de kaçakçılığı ve satışına değiniliyor. Elde edilen veriler, gizli bir istihbarat özetinde toparlanarak Çin, Vietnam, ABD kolluk kuvvetlerine, uluslararası kuruluşlara iletilmiş durumda. Bu raporda kaçakçılığı gerçekleştiren kilit isimler, ilişkiler ağı, kaçakçıların kullandığı yöntemler, araştırma sırasında ortaya çıkan yasa dışı aktivite kanıtları bulunuyor. 200 sayfalık rapor, yüzlerce fotoğraftan, saatler süren gizli çekimlerden, suçla ilişkisi tespit edilen 55 kişinin dosyasından oluşuyor. 

Çeviren: Olgun DURSUN

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Afet gibi yangın: Çankırı’da 27 ev kül oldu

SONRAKİ HABER

Doğa Koleji ile ilgili beklenen açıklama gelmedi, veliler okulun önüne akın etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa