26 Temmuz 2017 20:54

MAN tekelinden çalışanlarına Türkiye uyarısı

Alman taşıt üreticisi MAN çalışanlarına Türkiye’ye gitmemesi konusunda uyarı mektupları gönderdi.

Paylaş

Türkiye hükümetinin bir çok Alman şirketini “terör destekçisi” olduğu gerekçesiyle “kara listeye” almasından sonra, Alman şirketleri çalışanlarına Türkiye’ye gitmemesi konusunda uyarı mektupları gönderdi.

Türkiye’de önemli yatırımları bulunan büyük taşıt üreticisi MAN tekeli tarafından çalışanlarına gönderilen ve gazetemizde de ulaşan mektupta, Federal Dışişleri Bakanlığının 20 Temmuz 2017’de Türkiye’ye seyahat konusundaki kuralları sertleştirdiği hatırlatılarak, “Şu ana kadar gazeteciler ve insan hakları savunucuları tutuklandı. MAN çalışanları arasında tutuklanan yok. Türkiye’nin Alman şirketlerine karşı benzer şekilde davranacağı konusunda bir bilgi yok. Buna rağmen MAN SE Corporate Security olarak gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz” denildi.

DİKKAT EDİLECEKLER LİSTESİ YAYINLADI

OHAL nedeniyle Türkiye’de keyfi gözaltı ve tutuklamaların olabileceğine dikkat çeken MAN, buna rağmen Türkiye’ye gidecek çalışanlarının dikkat etmesi gerekenler konusunda bir liste yayımladı.

MAN tarafından yayımlanan listede çalışanlara şu uyarılar yapıldı:

*Hükümeti eleştiren medya organlarını yanınızda taşımayın.

*Güvenlik görevlilerinin ani aramasına karşı cep telefonlarınızdan Facebook’a girişi engelleyin. 

*Sosyal medyada Türk hükümetini eleştiren paylaşımlar ve yazışmalardan kaçının. Kişisel bilgilerinizi tanınacak şekilde sosyal medyaya yayımlamayın. Sosyal medyadaki hesaplarınızda, yolculuk öncesinde geriye dönük bütün paylaşımları silmenizi öneriyoruz.- Arama sırasında güvenlik birimlerine yardımcı olun. Aksi aleyhinize olabilir.

*Terörle kolay bağlantılandırılabileceğiniz Türkiye’nin doğu bölgelerine gitmekten kaçınınız.

MAN ayrıca Alman-Türk çifte vatandaşı olan çalışanlarını da uyararak, gözaltına alınmaları ya da tutuklanmaları durumunda Alman konsolosluklarının gereken yardımları yapamayabileceği de hatırlatıldı ve gerekli durumlarda başvuracakları telefonlar verildi. Alman şirketlerinin teröre destek verdiğine dair bir listenin Alman hükümetine verildiğinin ortaya çıkmasının ardından, Türkiye listenin yanlışlıkla verildiğini kabul etmiş ve geri çekmişti. (Köln/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İş makinesinin altında kalan işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Yeni köşe yazarlarımız yarından itibaren Evrensel Ege'de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa