26 Temmuz 2017 11:57

İstismara ceza gerekçesi: Çocuk kendi namusuna iftira atamaz

Mahkeme çocuğa cinsel istismara ceza verdi ama konuyu namusa ve ‘Türk örf ve adetlerine’ bağladı. 

Paylaş

Felat BOZARSLAN

Diyarbakır'da 16 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmaktan M.Ç.'yi 30 yıl, A.T.'yi ise 17,5 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme gerekçeli kararında konuyu namusa ve ‘Türk örf ve adetlerine’ bağladı: “Türk örf ve adetlerine göre bir kadının, özellikle de çocuk yaştaki bir kızın kendi namusuna da etki edecek bir iftirayı atması hayatın olağan akışına uygun değildir" dedi.

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde 26 Eylül 2015 günü, 16 yaşındaki çocuğu otomobiline bindirip, tenha bir yere götürerek cinsel istismarda bulunan ve bu nedenle haklarında “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından dava açılan M.Ç. 30 yıl, A.T. ise 17.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İki sanığı cezalandıran Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını açıkladı. Gerekçeli kararında mağdurun soruşturma aşamasında verdiği ifade ile mahkemede verdiği ifade arasında bir çelişki bulunmadığını kaydetti. Mağdur çocuğunun anlatımlarının güvenilebilir nitelikte olduğu kaydedilen kararda, sanık ifadelerinin suçtan kurtulmaya yönelik olması nedeniyle itibar edilmediği ifade edildi.

'İFTİRA ATMASININ GEREKTİRİR BİR DURUM YOK'

Hazırlanan darp raporuna göre mağdurun sanıklardan şiddet gördüğünün tespit edildiği belirtilen kararda şu ifadelere yer verildi:

“Ayrıca çocuk yaştaki mağdurun sanıklarla arasında önceye dayalı bir husumeti olmadığından sanıklara iftira atmasını gerektirir bir durum bulunmadığı gibi, Türk örf ve adetlerine göre bir kadının, özellikle de çocuk yaştaki bir kızın kendi namusuna da etki edecek bir iftirayı atması da hayatın olağan akışına da uygun değildir." (Diyarbakır/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Alayumat ve Akman'ın 14 gündür ifadeleri alınmadı

SONRAKİ HABER

Libya’daki vekalet savaşı ve Berlin Konferansı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...