26 Temmuz 2017 09:26

EMEP: Belediye işçilerinin talepleri derhal karşılanmalıdır

Emek Partisi İstanbul İl Örgütü yaptığı yazılı açıklamada direnişteki Şişli Belediyesi Kent-Yol ve Avcılar Belediyesi işçilerine destek verdi.

Paylaş

Emek Partisi İstanbul İl Örgütü yaptığı yazılı açıklama ile iş bırakma eyleminde olan Şişli Belediyesi Kent-Yol işçileri ve Avcılar Belediyesi Fen İşlerinde çalışan taşeron işçilerinin direnişine destek vererek işçilerin taleplerinin derhal karşılanmasını istedi.

Emek Partisi İstanbul İl Örgütü’nün açıklaması şöyle:

“Belediyeye ait Kent-Yol şirketini ihaleye sokmayan Şişli Belediyesi, bini aşkın işçiyi taşeron şirkete devretmek istiyor. Tepki gösteren işçilerin iş bırakma eylemi devam ediyor. Avcılar Belediyesi’nde de Fen İşleri’ne bağlı yaklaşık 400 işçi, taşeron şirketin ücretlerini ödememesi üzerine yasal haklarını kullanarak iş bıraktı. 

Şişli Belediyesi’ne bağlı Kent-Yol’dan, ihaleyi alan taşeron şirkete geçirilecek işçiler, haklı olarak yaşanacak hak kayıplarına ve sendikasızlaştırma amacına dikkat çekiyor. Sendikalaşarak belediyelerdeki ihale ve taşeron düzeni karşısında bir nebze de olsa hak kazanan işçiler, yeniden taşeron sisteminin sömürü çarkına itilmek isteniyor. Bu emek düşmanı saldırı karşısında işçilerin direnişi sonuna kadar haklıdır. 

Sadece Şişli Kent-Yol değil bütün taşeron işçiler, hiçbir ihale sürecine maruz kalmadan kadroya alınmalıdır. Taşeron düzeni sömürü ve kölelik demektir. Bugün, en azından işçilerin talepleri karşılanmalı; ihale bir belediye şirketi olan Kent-Yol’da kalmalıdır. İşçileri taşerona devretmek, onları sendikasızlaştırmaya ve kölelik koşullarına mahkum etmek en büyük ‘adalet’sizliktir. 

AKP’li belediyelerde kölelik anlamına gelen taşeron sistemi son noktasına kadar uygulanmaktadır. Taşeron işçi sayısı AKP döneminde 10 kattan fazla artmıştır. Yasal düzenlemelerle bunu tüm belediyelere dayatmaktadır. Yakın zamanda yapılan adalet yürüyüşü ve mitingi düşünüldüğünde, işçilere karşı yapılan bu büyük adaletsizlikten Şişli Belediyesi derhal geri adım atmalı, işçilerin kazanılmış haklarına yönelik bu ihaleyi iptal etmelidir. 

Avcılar Belediyesi’ndeki taşeron işçilerse yaklaşık 3 aydır ücretlerini alma problemi yaşıyor. Bayramdan önce ödeme yapılmadı. Bayramdan sonra yarım aylık ücret ödendi. 2.5 aylık ücretleri içeride. İşçilerse haklarını kullanarak iş bırakmış durumda. İşçilerin ücretleri derhal ödenmeli, Avcılar Belediyesi bunun güvencesi olmalıdır.

Emek Partisi olarak, Kent-Yol ve Avcılar’daki taşeron şirkette çalışan işçilerin yayındayız. Her türlü desteği vermeye hazırız. Şişli Belediyesi ihaleyi derhal iptal etmeli ve Kent-Yol işçilerinin taleplerini karşılamalıdır. Avcılar Belediyesi ise taşeron şirkete yaptırım uygulayarak taşeron işçilerin ücretlerinin derhal ödenmesini sağlamalıdır. Emek Partisi olarak bu sürecin yakından takipçisiyiz.” (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Direniş Nöbeti’ndeki vekiller: Faşizme karşı pes etmeyeceğiz

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa