26 Temmuz 2017 01:28

Hükümet binlerce çiftçiye 200 milyonu çok gördü

Yaşaanan dolu felaketinde zarara uğrayan binlerce çiftçinin mağduriyetlerinin giderilmesi için verilen önerge AKP'li verkillerce reddedildi.

Paylaş

Bursa Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerinde yaşanan dolu felaketinde zarara uğrayan çiftçilerin sorunlarının araştırılarak mağduriyetlerinin giderilmesi ile ilgili verilen araştırma önergesi AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi. 

Önergeyi veren CHP’li Orhan Sarıbal ret kararı sonrası şu yorumu yaptı: “Millete küfür eden iş adamının 420 milyonluk vergi borcunu sıfırlayan AKP, binlerce çitçinin zararının karşılanması için verilecek 200 milyonu çok gördü.”

1350 çiftçinin bütün ürettiklerinin yok olduğuna değinen Sarıbal, “Çiftçinin AKP’lisi, MHP’lisi ya da CHP’lisi olmaz. Bu insanlar bizim insanımız bu topraklar bizim topraklarımız. Ancak MHP verdiğimiz önergeye destek verirken AKP karşı çıkarak hayır oyu verdi. Biz halkımızı seçtik AKP ise popülizmi tercih etti. Dolu AKP’li, MHP’li, CHP’li ayırmaz. Bu hepimizin toprağı bu hepimizin çiftçisi” şeklinde konuştu.

100 BİN DEKAR ALAN ZARAR GÖRDÜ

Genel kurulda tarlalarda yaşanan zararla ilgili fotoğraflar da gösteren Orhan Sarıbal, “Domateste 32 bin dönüm alan zarar gördü. Biber, 21 bin dekar alanda zarar gördü. Mısır, 20 bin dekarda zarar gördü. Kavun, 10 bin dekarda zarar gördü. Karpuz, 10 bin dekarda zarar gördü. Tarla ürünü 340 bin ton yaş meyve sebze yok oldu. Pancar, nohut, zeytin, yonca zarar gördü. Bunu da en net şekliyle ifade ettik. Görsünler diye bu mağduriyetin fotoğraflarını da gösterdik. Ancak bir kez daha görülüyor ki çiftçilerimiz AKP’nin umurunda değil” yorumunu yaptı. 
Özellikle salça sanayi domatesinde Türkiye üretiminin yüzde 50’sini gerçekleştiren Karacabey ve Mustafakemalpaşa’da doluda zarar gören 1350 çiftçinin neredeyse tamamının yeniden bir ürün üretme imkanı kalmadı. Sarıbal bu durumun dikkate alınarak çiftçinin rahatlatılması gerektiğini vurguladı.

ÇİFTÇİYİ DEĞİL İŞ ADAMINI KORUYORLAR

Üreticilerin ürünleri üretebilmek için, tohum, ilaç, gübre, sürüm, işçilik gibi ciddi masraf yaptıklarına dikkat çeken Sarıbal, maliyet açısından 200 milyon TL gibi bir masrafın söz konusu olduğunu belirtti. 

Yüzde 54 mazot, yüzde 50 elektrik ve  yüzde 18 ilaç vergisi ödeyen çiftçiye devletin elinin uzatılmasını talep ettiklerini söyleyen Sarıbal talebin hükümet tarafından dikkate alınmamasına tepkisini şu sözlerle ifade etti: “Millete küfür eden iş adamının 420 milyonluk vergi borcunu sıfırlayan AKP, binlerce çiftçinin zararının karşılanması için verilecek 200 milyonu ise çok gördü. Çok net ifade etmek isterim ki AKP milleti değil millete küfür edenleri seviyor. 

BORÇLAR ERTELENMELİ ZARAR KARŞILANMALI

CHP’nin ziraat mühendisi kökenli vekili Orhan Sarıbal çiftçilerin sorunlarının giderilmesi için şu önerilerin getirdi:

  • Çiftçilerin borçlarının kredi faizleri ertelenmeli 
  • Yeni verilecek krediler için faizsiz uzun vadeli ödeme planı yapılmalı
  • Sigortasız tüm üreticilerin zararlarının giderilmesi için nakit para yardımında bulunulmalı TARSİM sigorta havuzu yeniden düzenlenmeli, primler düşürülmeli 
  • Devlet hazine desteği artırılmalı ve zorunlu tarım sigortası getirilmeli (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da ilçe emniyet müdürlüğüne silahlı saldırı

SONRAKİ HABER

Emniyet Genel Müdürü değiştirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa