25 Temmuz 2017 17:17

Ankara Barosu: Gösteri yapmak temel haktır

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi, Güvenpark'ta Gülmen ve Özakça için düzenlenen eyleme yönelik polis saldırısına tepki gösterdi.

Paylaş

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi, açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuna dikkat çekmek için geçtiğimiz pazar günü Ankara Güvenpark’ta yapılmak istenen eyleme polisin saldırmasına tepki gösterdi.

Baro tarafından yapılan açıklamada, eylemin “Terör eylemi” gibi gösterilerek topluma gözdağı verildiğini söyledi. 

Güvenpark’ta yapılmak istenen eylemde 72 kişi gözaltına alınmış, 18 yaşından küçük bir çocuğun Çocuk Şube’de çıplak arandığı iddia edilmişti. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi, polis saldırısı ve sonrasında yaşananları eleştirdi. 

‘TERÖR EYLEMİ GİBİ GÖSTERİYORLAR’

“Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na muhalefet” şüphesiyle gözaltına alınanlar hakkında Güvenlik Şube tarafından işlem yapılması gerekirken gözaltına alınanlardan 2’si avukat, 1’i stajyer avukat toplam 15 kişinin Terörle Mücadele Şubesinde tutulduğu belirtilen açıklamada, “Bu uygulama gösteri yapma hakkının artık terör eylemi gibi değerlendirileceği şeklinde topluma mesaj verme amacı taşındığını ve vatandaşların bu yolla caydırılmaya çalışıldığını bizlere göstermektedir” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin imzacısı olduğu uluslararası sözleşmeler gereği, kişilerin şiddete başvurmaksızın toplanma hakkını kullanabilmeleri için devletin güvenlik önlemi alması gerektiğini hatırlatan Baro, “Demokratik bir hukuk devleti olmanın en temel koşullarından birisi de ifade özgürlüğünün ve toplanma ve gösteri yapabilme hakkının kullanılabilmesidir” dedi. Yapılan uygulamanın gösteriyi engellemenin dışında bundan sonra gerçekleşecek herhangi bir gösteri yapmayı düşünenlere gözdağı vermek olduğunu dile getiren Baro, “Bu hakkın kullanımının bizzat kolluk gücü tarafından gözaltı işlemi yapılarak engellenmesi, demokrasi ve hukuk vaatlerinin temeline dinamit koymaktadır” ifadelerini kullandı. Açıklamada, gözaltına alınanların serbest bırakılması istendi. (Ankara/EVRENSEL)


DANACI’NIN KIRILAN KOLU SAKAT KALABİLİR

Gülmen ve Özakça için geçtiğimiz pazar  günü Güvenpark’ta yapılan eyleme yönelik polis saldırısında kolu kırılan Zeynel Danacı, kolunun sakat kalma riski olduğunu söyledi.

Ankara Numune Hastanesinde ameliyat olmayı bekleyen Danacı, “Kolum sinirlere yakın, dirseğin üstü ile omuz arasında bir yerden kırıldı. Doktor felç kalabilme ihtimalimin olabileceğini söylüyor. Kurul olarak görüşüp ameliyat etmek için karar almışlar” dedi.

Yaşadığı polis şiddetine ilişkin “Görüntülerde de net olarak görüldüğü gibi direk kolumu kırmaya yönelik bir müdahale vardı” yorumunu yapan Danacı, “İlhan Kaya adlı bir eylemciye işkence yapıyorlardı. İşkence yapmamaları için yanlarına gittim. Üzerine kapandım. O sırada beni İlhan’ın üzerinden kaldırdılar, benim bir kolum İlhan’ın koluna yapışıktı. Ondan sonra beni İlhan’dan ayıramayınca, kolumu kırarak beni etkisiz hale getirdiler. Bunu yapan tek polisti” dedi.

Danacı, polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti. (Ankara/DİHABER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Haber Bülteni - 25 Temmuz 2017 Salı

SONRAKİ HABER

'Oğlumuz 2 beyaz araçtan inen 5-6 kişi tarafından kaçırıldı'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...