25 Temmuz 2017 17:00

Çocuk hakları için ‘daimi komisyon’ teklifi

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, TBMM'de ‘çocuk hakkı izleme komisyonu’ kurulması için kanun teklifi verdi.

Paylaş

TBMM’de çocuk haklarının geliştirilmesi ve korunması alanında çalışacak daimi bir ‘çocuk hakkı izleme komisyonu’ kurulması için kanun teklifi veren CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, “Resmi olmayan rakamlara göre son bir yılda 400’e yakın, son on yılda ise 300 binin üstünde çocuk istismara uğradı. Çocuğun lehine bir anlayışa çok ihtiyaç var” dedi.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ocakta 34, şubatta 14, martta 63, nisanda 33, mayısta 38 ve haziranda da 17 çocuğun istismar haberine rastlandığını söyleyen İrgil, Türkiye’deki adliyelerdeki dört tecavüz davasından birinin çocuklarla ilgili olduğunu, son on yılda ise çocuk istismarı davalarında yüzde 700 artış görüldüğünü ifade etti.

“Çocuk istismarı Türkiye’nin kanayan bir yarasıdır. Bu yarayı iyileştirmek için gerekli önlemleri almak ise devletin görevidir” diyen İrgil şöyle devam etti:

“Çocuğun cinsel sömürü ve istismardan korunması için kayıt ve ayrıştırılmış istatistik sistemi oluşturulmalı. Faillerin kaydı ve bir daha bu suçu işlememeleri için de izlenebilmesi sağlanmalı. Çocuk hakları ekseninde çalışacak daimi bir ihtisas komisyonu her tür yasa tasarısını çocuk haklarına uygunluk açısından inceleme görev ve yetkisine sahip olabilecek, yıllık bütçelerde çocuklara yeterli kaynak ayrılmasını sağlayabilecektir. Bu nedenle TBMM’de çocuk haklarının geliştirilmesi ve çocukların korunması alanında profesyoneller ve sivil toplum kuruluşları ile iletişimi sağlayacak daimi bir komisyonunun kurulmasına ihtiyaç vardır.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

HDP mitingine IŞİD saldırısında kritik sanık tahliye edildi

SONRAKİ HABER

Gümüşhane'de bir maden firmasının atık suyu dereye karıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa