25 Temmuz 2017 15:35

Peter Steudtner’ın avukatlarından yandaşlara yalanlama

Tutuklanan insan hakları savunucusu Peter Steudtner’ın avukatları yaptığı açıklama ile yandaş basında Steudtner ile ilgili çıkan haberleri yalanladı

Paylaş

Tutuklanan insan hakları savunucusu Peter Steudtner’ın avukatları yaptığı açıklama ile yandaş basında Steudtner ile ilgili çıkan haberleri yalanladı

Tutuklanan insan hakları savunucusu Peter Steudtner’ın avukatları yazılı açıklama yaparak Akşam, Güneş, A Haber, Star ve bazı medya kuruluşlarında Steudtner hakkında çıkan haberleri yalanladı.

Avukatlar, müvekkillerinin de içinde olduğu hak savunucularının yakalandığı andan itibaren, soruşturma dosyasındaki kısıtlılık nedeniyle, avukatların dosyada hiçbir delil, belge ve bilgiye ulaşamadıklarını belirterek; Peter Steudtner hakkında, bu sabah (25 Temmuz 2017) Akşam, Güneş ve Star’da “casuslara alman çipi” manşeti ile çıkan ve Steudtner’ın ağzından verilen “telefonumuzdaki program sayesinde konsolosluk bizi adım adım izliyor” ve benzer nitelikli ifadelerin, gerçekle ve dürüstlük ile uzaktan yakından ilgisi olmadığı belirtildi.

'SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ'

Açıklamada haberi yapan gazeteler hakkında dava açılacağı belirtilerek: “Star, Akşam ve Güneş gazeteleri hakkında kasten müvekkillerimizin adil yargılanma hakkının ve masumiyet karinesi ilkesinin ihlali ile Türk Ceza Kanunu’na göre suç teşkil eden açıklamalar, ifadeler hakkında suç duyurusunda bulunacağız ve müvekkillerimizin maruz kaldığı zararın tazmini için tüm yollara başvurmaktan çekinmeyeceğiz” denildi.

Peter Steudtner’in avukatlarının imzasıyla yayınlanan açıklama şöyle:

“5 Temmuz 2017 günü İstanbul Büyükada’da insan hakları savunucuları, katıldıkları güvenli internet kullanımı ve stresle baş etme konulu atölye çalışmasında, haksız bir şekilde tutuklandı.

Müvekkilimizin de içinde olduğu hak savunucularının yakalandığı andan itibaren, soruşturma
dosyasındaki kısıtlılık nedeniyle, avukatlar dosyada hiçbir delil, belge ve bilgiye ulaşamazken, Akşam, Güneş, A Haber, Star ve diğer bazı medya kuruluşları nasıl edindiklerini bilmediğimiz, yanlış bilgi ve belgeler ve olgusal gerçekliğinden, bağlamından ve özünden açıkça, kasten koparılmış, kamuoyunu yanıltmak amaçlı, adına ‘haber’ diyemeyeceğimiz, temelsiz ithamlar yayınlamaya devam ediyor. Bu yayınlar, müvekkilleri temelsiz iddialar ile karalama kampanyasına dönüşmüştür.

Müvekkilimiz, Peter Steudtner hakkında, bu sabah (25 Temmuz 2017) Akşam, Güneş ve Star’da “casuslara alman çipi” manşeti ile, müvekkilimizin ağzından verilen “telefonumuzdaki program sayesinde konsolosluk bizi adım adım izliyor” ve benzer nitelikli ifadelerin, gerçekle ve dürüstlük ile uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Bu nedenle, müdafileri olarak bu açıklamayı yapmak zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

‘ALMAN ÇİPİ’, ‘CASUSLUK’, ‘TELEFONA YÜKLÜ PROGRAM’ İFADELERİ GERÇEK DIŞIDIR

Müvekkilimiz Peter Steudtner Almanya vatandaşıdır. Almanya’da yürürlükte olan Konsolosluk Kanunu’na göre; “yurt dışına uzun veya kısa süreli seyahat eden kişilerin, bu
seyahatleri sırasında başlarına doğal afet, kaza veya o ülkede -varsa- kriz durumu, olağanüstü hal gibi durumların neden olduğu/olabileceği koşullardan kısmen veya tamamen zarar
görmeleri halinde kişinin yakınlarına haber verilebilmesi ve kendisi ile ailesine Alman Konsolosluğu temsilcileri tarafından yardım edilebilmesi için farklı ülkelere seyahat eden milyonlarca Almanya vatandaşının kullandığı, sadece bilgilendirme amaçlı olarak internet
ortamında kullandığı bir formdan ibarettir.”

* Peter Steudtner’ın telefonunda onun izlendiği konusunda bir program yüklü değildir.

* Müvekkilimiz Steudtner diğer birçok ülkeye seyahat ederken olduğu gibi, başına bir kaza
gelmesi ya da herhangi bir neden ile zarar görmesi halinde, konsolosluk temsilcilerinin
yardımcı olması ve yakınlarına haber vermesi için, Türkiye’de bulunacağı tarihler ile
kalacağı yerin adres bilgisini verdiği, isteğe bağlı olan formu doldurmuştur.

* Bu internet ortamında sadece ilgili Alman Konsolosluğunu bilgilendirme amaçlı olan
form, Almanya’dan başka ülkelere seyahat eden milyonlarca kişi tarafından
kullanılmaktadır ve doğrudan açık Almanya yasalarından kaynaklanmaktadır. Vatandaşlarını koruyan her devletin yapması gereken bir uygulamadır.

* Müvekkilimizin bilgilendirme amaçlı doldurduğu form, gizli değildir, kullanımı isteğe bağlıdır, internet sitesinde tüm kayıt süreçleri şeffaf bir şekilde yer almaktadır.
(elefand.diplo.de)

* OHAL’in devam etmekte olduğu ve son dönemde yaşadığımız üzücü bombalı saldırıların
olduğu Türkiye’ye seyahat ederken başına birşey gelmesi, örneğin bir bombalı saldırıda zarar görmesi gibi bir ihtimalin kuvvetli olması sebebi ile bu risk meydana gelirse, ailesine, yakınlarına haber verilmesi için böyle bir bilgilendirme formunun doldurulmasından daha doğal ne olabilir? Müvekkilimiz, diğer bütün ülkelere seyahat ederken doldurduğu formu, Türkiye’ye gelirken de doldurmuştur.

* Form sadece Türkiye değil, bütün dünyadaki Almanya Konsoloslukları nezdinde
milyonlarca kişi tarafından uygulanır/kullanılır. 

PETER STEDUTNER’İN İFADESİ, BU BASIN KURULUŞLARININ ASILSIZ İDDİALARINA CEVAPTIR

Müvekkilimizin ifadesi, önyargılı medyanın “gizli toplantı” iddialarına cevaptır Peter Steudtner hakkında karalama nitelikli iddiaları bulunan aynı basın kuruluşları, Büyükada’daki toplantı için “gizli toplantı” iddialarını yayınlamışlardır.

Peter Stedutner’in ifadesi, bu basın kuruluşlarının asılsız iddialarına cevaptır. Peter Steudtner,
Türkiye’ye gelmeden önce başına bir kaza gelmesi, zarar görmesi halinde ailesine haber
verilmesi ve konsolosluk temsilcilerinin yardımcı olması nedeni ile bilgilendirme formunu
doldurduğunu belirterek, toplantının gizli olmadığını, otel ve tarih bilgisini şeffaf ve açık bir
şekilde ilgili resmi kurumları ile paylaştığını açıklayarak aynı basın mecralarının asılsız iddialarını boşa çıkarmıştır.

Akşam, Star ve Güneş gibi bazı medya kuruluşları müvekkillerin adil yargılanma
hakkını ortadan kaldırmaktadır.

Medyada çıkan temelsiz ithamlar ile Almanya’dan başka ülkelere seyahat eden milyonlarca
Almanya vatandaşı da (Türkiye uyruklular dahil) ve yakınları, aileler, casuslukla ve ajanlıkla
suçlanıyor.

Müvekkiller hakkında karalama ve kamuoyunu yanıltma, yanlış yönlendirme amacı taşıyan, Star, Akşam ve Güneş gazeteleri hakkında kasten müvekkillerimizin adil yargılanma hakkının ve masumiyet karinesi ilkesinin ihlali ile Türk Ceza Kanunu’na göre suç teşkil eden açıklamalar, ifadeler hakkında suç duyurusunda bulunacağız ve müvekkillerimizin maruz kaldığı zararın tazmini için tüm yollara başvurmaktan çekinmeyeceğiz.Karalama nitelikli gerçek dışı açıklamalara son verilmesi çağrısında bulunuyoruz Müvekkiller hakkında gerçek dışı, karalama teşkil eden açıklamaları yayınlayan basın kuruluşlarına, delilleri olmayan, mesnetsiz yanlış açıklamalara ve müvekkilleri hedef gösteren yayınların müvekkillerin en temel haklarını ihlal ettiğini duyuruyor ve kamuoyu nezdinde, bu
yayınlara son verilmesi çağrısında bulunuyoruz." 

PETER STEUDTNER MÜDAFİLERİ
Avukat Murat Deha Boduroğlu,
Avukat Alp Tekin Ocak
Avukat Deniz Bayram
Avukat Hülya Üçpınar
Avukat Murat Dinçer
Avukat Erdal Doğan
Avukat O. Meriç Eyuboğlu
Avukat Hülya Gülbahar
Avukat Beydağ Tıraş Öneri
Avukat Mehmet Nur Terzi
2
PETER STEUDTNER MÜDAFİLERİ AÇIKLAMASI
Avukat Özlem Yılmaz
Avukat Ezgi Şahin
Avukat Naciye Demir
Avukat Ayşen Funda Ata

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Özkan, Kılıçdaroğlu'nun bahsettiği flash belleği teslim etti

SONRAKİ HABER

Yazar Temel Demirer gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...