25 Temmuz 2017 11:25

Ardahan'da kümes hayvanlarına toplu itlaf

Ardahan kent merkezinde kümes hayvanların toplu ölümleri gerekçesiyle kümes hayvanları itlaf edilmeye başlandı.

Paylaş

Ardahan'da kümes hayvanlarının toplu ölümü gerekçesiyle toplanan kaz, tavuk, hindi ve ördekler toplu olarak itlaf edilmeye başlandı.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü ekipleri, özel kıyafetleri ile kent merkezindeki Halilefendi Mahallesi'nde kümes hayvanlarında görülen şüpheli ölümler gerekçesiyle küçük ve büyük işletmeleri denetimden geçirdi. Küçük ve büyük bazı işletmelerde görülen şüpheli ölümler, hastalığın insanlara bulaşma riski gerekçesiyle itlaf ve imha işlemleri yapıldı. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından işletmelere yapılan yapılan duyuruda şöyle denildi:

HAYVANINI SAKLAYANA 8 BİN TL CEZA

"İlimiz Halilefendi Mahallesi'nde kanatlı hayvanlarda görülen şüpheli ölümler nedeniyle, şüpheli görülen işletmelerde tüm kanatlı hayvanlar ithaf ve imha edilecektir. Tüm kanatlı hayvanların tazminatlı olarak itlaf-imha edilmesi yönünde İl Hayvan Sağlık Zabıtası komisyonunca karar alınmıştır. Yetiştiricilerin imha- itlaf eden resmi görevli personele yardımcı olmaları gerekmektedir. Hayvanlarını saklayan sahiplerine 5996 sayılı kanunun 36. Maddesine göre 8 bin 27 TL idari para cezası uygulanacak ve insan sağlığını tehlikeye attıkları için Savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır."

Öte yandan kümes hayvanı besleyenler, hastalığın dışarıdan getirilerek pazarlarda satılan, kaz, tavuklardan bulaştığını belirterek kümes hayvanı satışlarının yasaklanmasını istedi. (DHA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Erdem Gül'le Cumhuriyet davasını konuştuk

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...