25 Temmuz 2017 11:06

Evcil hayvanların seyahat kurallarında değişiklik

İstanbul Şehir Hatları, gelen tepkiler üzerine evcil hayvanların gemilerde seyahat kurallarında değişikliğe gitti.

Paylaş

İstanbul Şehir Hatları, gelen yoğun tepkiler üzerine evcil hayvanların vapurlarda taşınmasına ilişkin kararlarında değişikliğe gitti.

Şehir Hatlarının internet sitesinde bugün yayınlanan açıklamaya göre, kafesi olmayan evcil hayvanlar ağızlık takılması koşulu ile gemilerde yolcu salonlarının dışında seyahat edebilecek. 

Geçtiğimiz haziran ayında, İpek Orhan ve Orçun Orhan'ın İstanbul Deniz Otobüslerine ait feribotta, ‘hayvan taşıma’ bölümüne konan köpekleri yaşamını yitirmişti. Bu olayın sonrasında yurttaşların bu uygulamaya olan tepkileri daha da artmıştı.

Şehir Hatlarının sitesinden yayınladığı açıklama şu şekilde:

Değerli yolcularımız,

Sizlerden gelen talep üzerine 25.07.2017 tarihinden itibaren geçerli olacak evcil hayvan taşıma kurallarımız şu şekilde güncellenmiştir;

1- Evcil hayvanlar kafeslerinde olmak koşulu ile yolcu salonlarının dışında ve gemi görevlilerinin gösterdiği emniyetli yerlerde taşınabilecektir; gemi tipi ve alanların uygunluğuna göre taşımada sınırlama getirilebilir.

2- Kafesi olmayan evcil hayvanlar ağızlık takmak koşulu ile gemilerde yolcu salonlarının dışında ve gemi görevlilerinin gösterdiği emniyetli yerlerde sefere kabul edilecektir.

3- Kafeslerinde olmak koşuluyla sadece küçük evcil hayvanlar (kuş, kedi, tavşan, vb.) ile yolcu beraberinde seyahat eden rehber köpekler (tıbbi destek veren/görme ve duyma engelli yolcuya refakat eden/duygusal destek veren rehber köpekler) belirlenen yolcu salonlarının içerisine kabul edilirler.

Duygusal destek amacıyla yetiştirilmiş, manevi destek ve psikiyatrik hizmet veren köpeklerin yolcu salonlarının içerisine kabul edilmesi için yolcu adına düzenlenmiş geçerli bir sağlık raporunun (akıl sağlığı uzmanından alınmış) mutlaka yolcu beraberinde bulunması gerekmektedir.

Rehber köpekler temiz, özel tasması takılı olarak sahibinin ayaklarının dibinde oturtulmalıdırlar.

4- Evcil hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir. Hayvanın durumu şüpheli görülürse, (huzursuz, saldırgan, hastalıklı vb.) ŞEHİR HATLARI A.Ş.  görevlileri tarafından gemiye kabul edilmeyebilir.

5- ŞEHİR HATLARI A.Ş., taşınan hayvanın seyir esnasında veya sonrasında sağlık durumunun kötüleşmesi, ölmesi, kaybolması veya yaralanması halinde hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir. Bu sebeple ortaya çıkabilecek masraf ve sair zararlardan Şehir Hatları A.Ş. hiçbir şekilde sorumlu değildir. Gerekli önlemlerin alınması evcil hayvan sahibine aittir.

6- Şehir Hatları A.Ş’nin sorumluluk sahası olan iskele ve gemilerde evcil hayvanların verebileceği her türlü zarardan (üçüncü kişilere verilecek zaralar da dahil) evcil hayvan sahibi sorumludur. 

(HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AGİT'ten hükümete çağrı: Gazetecileri serbest bırakın

SONRAKİ HABER

Büyükşehir Belediyesi yeni bilirkişi heyeti istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...