24 Temmuz 2017 21:32

Meclise bir darbe daha vurulmak isteniyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, 'Bir an önce bu hatadan dönülmeli, iç tüzük değişikliği geri çekilmelidir' dedi.

Paylaş

AKP ve MHP’nin ortak imza ile hazırladığı, TBMM iç tüzük değişikliği teklifinin görüşmelerinin Perşembe gününe kadar tamamlanması bekleniyor. Teklifin bu hafta yapılacak görüşmelerinin ardından Meclis tatile girecek. Meclis 1 Ekim’e kadar tatil edilecek. CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, “Milletvekilleri TBMM’de özgürce konuşamayacaksa toplum nasıl konuşacak? Bir an önce bu hatadan dönülmeli, iç tüzük değişikliği geri çekilmelidir” dedi.

Budak, yaptığı açıklamada, TBMM iç tüzük değişikliğinin, Türkiye’de demokrasideki gerilemenin geldiği noktayı gösterdiğini ifade etti. Türkiye’de hukuk ve demokrasinin uzun süredir rafa kaldırıldığını, 15 Temmuz hain darbe girişimi ve OHAL ilanıyla birlikte, “suskun bir toplum” oluşturulmaya çalışıldığını savunan Budak, “Türkiye’de demokrasi alanında, hukuk alanında, basın özgürlüğü alanında, ekonomik özgürlükte dip noktasındayız. Muhalefet eden herkes bir şekilde cezalandırılıyor. Gazeteciler cezaevinde, işini geri isteyenler cezaevinde, milletvekilleri cezaevinde. Herkes tek adam rejimine biat etsin, sussun isteniyor. Şimdi sıra Gazi Meclise geldi. İç tüzük değişikliğiyle TBMM’nin sesi kısılmak isteniyor” dedi.

İç tüzük değişikliği ile muhalefetin konuşma sürelerinin azaltılması, milletvekillerine uygulanacak yaptırımların çerçevesinin genişletilmesi ve kolaylaştırılması gibi hükümler öngörüldüğünü kaydeden Budak, şöyle devam etti: Meclise bugün iç tüzük değişikliğiyle bir darbe daha vuruluyor. Toplumu OHAL ile sindirmeye çalışan AKP, iç tüzük değişikliğiyle de TBMM’yi susturmak istiyor. Gazi Meclis, ikinci sınıf bir meclise dönüştürülmek, sarayın emir kurulu yapılmak isteniyor. Milletvekillerinin konuşma süreleri azaltılıyor, milletvekillerinin özgür iradeleri ceza tehdidiyle baskılanmak isteniyor. TBMM kürsüsü, özgürlüğün kürsüsü olmalı. Milletvekilleri TBMM’de özgürce konuşamayacaksa toplum nasıl konuşacak? Bir an önce bu hatadan dönülmeli, iç tüzük değişikliği geri çekilmelidir.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nusaybin'de su ve elektrik sıkıntısı yaşanıyor

SONRAKİ HABER

Arzu Çerkezoğlu: Mahkemeler ifade özgürlüğünü güvence altına almalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa