24 Temmuz 2017 15:43

Meris Tekstil’de 8 TEKSİF üyesi işten çıkarıldı

Uluslararası firmalara üretim yapan Meris Tekstil’de çalışan 8 işçi TEKSİF’e üye olunca işten çıkarıldı.

Paylaş

Metehan UD
İzmir

Ege Serbest Bölge’de (ESBAŞ) kurulu bulunan ve yurt dışına kot elbise ihracatı yapan Meris Tekstil fabrikasında çalışan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve ücretlerinin iyileştirilmesi için Türk-İş’e bağlı TEKSİF’te örgütlendi.

Örgütlenmeye başladıktan sonra geçtiğimiz hafta öğle paydosunda fabrikanın yemekhanesinde bir araya gelen işçiler, taleplerini belirleyerek patrondan bu sorunlarını çözmesini istedi. İşçilerin talepleri arasında ücretlerinin tamamının bankaya yatırılması, sigortalarının asgari ücretten gösterilmemesi, sürekli olarak ücretsiz izne çıkarılmamak, mesai ücretlerinin yatırılması, yıllık izinlerin kullandırılması, denetimlerin usulüne uygun yapılması ve yemeklerin düzeltilmesi bulunuyor.

TAŞERON İŞÇİLER GETİRİLDİ

İşçilerin taleplerini kabul etmeyen, tepki gösteren ve işyerinde sendikayı istemeyen patron temsilcileri, sendikal örgütlenmeye öncülük eden 8 işçiyi çıkardı. İşçilere henüz işten çıkarmayla ilgili bir evrak ulaşmadı. Bu yüzden işçiler, hangi madde gerekçe gösterilerek işten çıkarıldıklarını ve tazminatların ödenip ödenmeyeceğini bilmiyor. İşçiler, sendikanın avukatı aracılığıyla süreci yargıya taşımaya da hazırlanıyor. Öte yandan çıkarılan işçilerin yerine taşeron şirket aracılığı ile yeni işçiler getirildi.

‘SERBEST BÖLGELER SÖMÜRÜ BÖLGESİ’

Evrensel’e konuşan TEKSİF İzmir Şube Başkanı Faruk Aksoy, “Bugüne kadar serbest bölgelerde yaptığımız mücadelelere ek olarak Meris Tekstil işçilerini de asla yalnız bırakmayacağız. Serbest bölgeler sömürü bölgesi olmaktan çıkıncaya kadar mücadele edeceğiz. Kötü şartlarda emeği çalınan tüm işçilerin yanındayız. Meris Tekstil’in üretim yaptığı firmalara bu sorunları taşıyacağız. Meris Tekstil’e TEKSİF girene kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Voleybolcu Hülya Erçin vefat etti

SONRAKİ HABER

Hayatını kaybeden Prof. Dr. Mümtaz Soysal İstanbul'da toprağa verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa