Artscape Sokak Festivali başladı

Artscape Sokak Festivali başladı

2017 Artscape Sokak Festivali İsveç’in Värmland bölgesinde başladı.

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İskandinavya’nın en büyük sokak sanatı olma özelliğini taşıyan 2017 yılı Artscape Sokak Festivali İsveç’in Värmland  bölgesinde başladı.
2014 yılında Malmö ilde başlatılan geçtiğimiz yıl Göteborg’de sürdürülen festival bu yıl Värmland Bölgesinde yer alan 10 yerleşim biriminde; Arvika, Filipstad, Forshaga, Grums, Karlstad, Munkfors, Sunne, Säffle, Torsby ve Årjäng’de düzenleniyor.

Festivalde İsveç ve İskandinavyalı sanatçıların yanı sıra Avustralyalı, Kolombiyalı ve Güney Afrikalı sanatçılar da katılarak eserlerini sergileyecek.

Bugün başlayan festival 18 Ağustos’a kadar sürecek. Festival süresince 10 yerleşim biriminde, ressamların binaların dış cephelerinde çizecekleri resimler, meydanlarda heykeltraşların yapacakları heykeller kentlere canlılık kazandıracak.

Artcape, ilk kez çalışmalarını büyük illerden daha küçük yerleşim birimlerine kaydırıyor. Artscape kurucularından Tor Hedendahl, yerel sanatçıların uluslararası pek çok etkinlikte yüksel bir profil göstermelerine rağmen İsveç’in tutucu geçmişinden dolayı kendi ülkelerinde eserlerini sergileme şansı bulamadıklarını söyledi.

Sokak Festivallerinin bu eksikliği gidereceğini ve yerel sanatçılara eserlerini tanıtma şansı vereceğini söyleyen Hedendahl, festival süresince yöre halkına sanatı tanıtmak için konferans, seminer ve atölye çalışmaları yapacaklarına da dikkat çekti.

www.evrensel.net