23 Temmuz 2017 21:02

Beykoz Kundura Sanat Merkezi’ne Dönüşüyor

Beykoz Kundura’nın sanat merkezine dönüşmesi çalışmaları devam ediyor.

Paylaş

Beykoz Kundura’da bugün plato faaliyetlerinin yanında sanat merkezine dönüşme süreci kapsamında restorasyon projeleri de devam ediyor. Beykoz Kundura’da yaklaşık iki yıldır süren sözlü tarih çalışması da bunlardan biri. 2015 yılında, S. Buse Yıldırım’ın girişimiyle, Lita Yapım Evi ve Tarih Vakfı’nın işbirliğiyle başlayan sözlü tarih projesi bugün Saadet Özen koordinatörlüğünde Kundura Hafıza adresinde devam ediyor.

AÇIK HAVADA SİNEMA KLASİKLERİ

Bu yıl ilk kez düzenlenecek Beykoz Kundura Restore Film Günleri’nde ise dünya sineması klasikleri restore edilmiş kopyalarıyla, arşivlerde saklı kalmış, yeniden keşfedilen filmler izleyiciler ile 5-13 Ağustos tarihleri arasında buluşuyor. 

FABRİKAYA GİRİŞ 

5 Ağustos Cumartesi akşamı Lumière kardeşlerin çektiği sinema tarihinde fabrikayı gösteren ilk görüntüler ve İstanbul çekimlerinden oluşan seçki; Lumière kardeşlerin görüntüleriyle açılan Harun Farocki’nin İşçiler Fabrikadan Çıkarken belgeseli; Charlie Chaplin’in keskin zekası ve öngörüleriyle endüstrileşmeyi hicvettiği bir sessiz sinema klasiği Asri Zamanlar. 

KADINLAR İŞ BAŞINDA

6 Ağustos Pazar akşamı 20. yüzyıl başındaki kadın mücadelesini, özgürleşmesini ve kadının çalışma hayatındaki rolünü gözler önüne seren “Kadınlar İş Başında” seçkisi; ABD’nin ilk kadın yönetmeni Lois Weber’den bir mağazada tezgahtarlık yapan Eva’nın hayalleri ve engellerini anlatan Ayakkabılar; Eva gibi hayallerinden uzakta yaşayan Iris’i anlatan Aki Kaurismaki imzalı post modern masal uyarlaması Kibritçi Kız.

RİTİM, CAZ, FİLM

11 Ağustos Cuma akşamı doğaçlamaya dayalı oyunculuk ve mizansen anlayışıyla sinema tarihini değiştiren filmlerin başında gelen, John Cassavetes’in ilk filmi Gölgeler; Orson Welles’in yıllarca kayıp sanılan ve mucizevi bir şekilde bulunan filmi Too Much Johnson; 20. Yüzyılın en büyük yazarlarından olan Samuel Beckett’in senaryosunu yazdığı sessiz, diyalogsuz, müziksiz filmi. 12 Ağustos Cumartesi akşamı Fritz Lang’in makineleşmiş işçilerin üzerine kurulmuş bir distopyayı resmeden bilim-kurgu sinemasını değiştirmiş klasiği Metropolis. 

MEYDAN OKUYAN HAFIZA

13 Ağustos Pazar akşamı Rüya gibi anlatıya sahip Bill Morrison’ın seyahatnamesi Liman İşçisinin Rüyası; Kütüphane ve arşivler üzerinden geçmişi ve hafızayı sorgulayan Alain Resnais’nin belgeseli Dünyanın Tüm Belleği; Fabrikaların içine de dışına da bakan Elio Petri’nin unutulmaz filmi İşçi Sınıfı Cennete Gider; Beykoz Kundura Restore Film Günleri’nde izlenebilir. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Siirt'te de Hero tişörtü giyen 2 genç gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Tottenham teknik direktörü Mauricio Pochettino kovuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa