23 Temmuz 2017 18:45

Fransa’da Cumhurbaşkanı'na duyulan güvende rekor düşüş

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a duyulan güven Temmuz ayında rekor düşüşle yüzde 54’e geriledi.

Paylaş

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a duyulan güven Temmuz ayında rekor düşüşle yüzde 54’e geriledi. Bir ayda 10 puan güven kaybına uğrayan Macron, bu oranla cumhurbaşkanlığının ilk döneminde Jacques Chirac’dan sonra en çok güven kaybeden cumhurbaşkanı oldu.

Fransa’da IFOP’un gerçekleştirdiği araştırmaya göre; cumhurbaşkanı seçildiği Mayıs ayında halkın yüzde 62’sinin güven duyduğu, Haziran ayında yüzde 64’e çıktığı Cumhurbaşkanı Macron’un popülaritesi Temmuz ayında rekor düşüşle yüzde 54’e geriledi.

JACQUES CHİRAC 20 PUAN KAYBETMİŞTİ

Araştırmadan çıkan sonuç, Cumhurbaşkanı Macron’u, 1995’de görev süresinin ilk 3 ayında popülaritesinde 20 puan düşüş yaşanan Jacques Chirac’dan sonra ikinci sıraya yerleştirdi.

Diğer cumhurbaşkanları arasında ise görev süresinin ilk 3 ayında Charles de Gaulle’e duyulan güven 61’den 56’ya  François Mitterrand’a duyulan güven ise 54’den 49’a düşmüştü. Aynı şekilde bir önceki Cumhurbaşkanı François Hollande’a Mayıs ayında duyulan yüzde 61 güven oranı da 3 ay sonra yüzde 56’ya gerilemişti.

Fransa tarihinde görev süresinin ilk 3 ayında kendisine duyulan güvenin arttığı tek cumhurbaşkanı ise Nicolas Sarkozy oldu. 2007’de Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduğunda halkın yüzde 65’i Sarkozy’ye güven duyduğunu kaydetmişti. Bu oran aynı yılın Ağustos ayında ise yüzde 66’ya yükselmişti. (Paris/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kur'an kursu yurdunda cinsel istismara 25 yıl hapis istemi

SONRAKİ HABER

Selahattin Demirtaş'tan Şengal şiiri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...