23 Temmuz 2017 15:59

CHP'li Gürer: Basın özgürlüğünden bahsetmek mümkün değil

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada 'Gazetecilerin haksız yere hapse atıldığı bir ülkede basın bayramı kutlanamaz' dedi.

Paylaş

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, “24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramı” nedeniyle yaptığı açıklamada, uydurma bahanelerle gazetecilerin haksız yere hapse atıldığı bir ülkede 24 Temmuz’un ‘basın bayramı’ olarak kutlanamayacağını söyledi. 

Gürer, 1908 yılında basında sansürün kaldırıldığını anımsatarak “Aradan bir asırdan fazla zaman geçmesine rağmen ülkemiz, dünya coğrafyası üzerinde basındaki sansürden en çok etkilenen ülkeler arasında yer almaktadır. Gazeteciler, uydurma bahanelerle haksız yere hapislere atılmaktadır. Baskı, zulüm sadece basın sektöründe değildir, iktidarın karşısında olan düşünce sahipleri, fikir sahipleri mahkemelerde süründürülmektedir” dedi. 

'DEMOKRASİ, DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ İLE GÜÇLENİR'

Bu yıl 24 Temmuz’un gazeteciler için ayrı bir önem taşıdığına da işaret eden CHP Milletvekili Gürer, “Sırf gazetecilik görevlerini yaptıkları için hapse atılan Cumhuriyet Gazetesi’nin yazar ve çizerleri, aylar sonra tam da 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramına denk gelen gün mahkemede duruşmaya çıkacaklar. Uzun süredir tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, yazarlar Güray Öz, Kadri Gürsel, Muhabir Ahmet Şık, Karikatürist Musa Kart, Turhan Günay, Akın Atalay, Hakan Kara, Bülent Utku, Emre İper, Önder Çelik ve Mustafa Kemal Güngör, 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramı'na denk gelen gün mahkemede savunma yapacaklar. Cumhuriyet Gazetesi’nin yönetici, yazar ve çizerleri ile sadece gazetecilik görevini yaptığı için hapse atılan Sözcü Gazetesi’nin çalışanları için adelet istiyoruz. Kaçma şüphesi olmadığı halde tutuklu bulunan gazetecilerin özgürlüklerine kavuşmasını istiyoruz. Sözcü Gazetesinden Gökmen Ulu ve Mediha Olgun'un tutukluluğu da kabul edilemez bir durumdur. Demokrat, yurtsever, gerçekleri söyleyen, yazan gazetecilere baskı kabul edilemez. Demokrasi, düşünce özgürlüğü ve basının tarafsızlığı ile güçlenir. Kaçma şüphesi olmayan ve çağrıldığında gelen gazeteciler için tutuklama kabul edilemez “dedi.

'TÜRKİYE'DE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDEN BAHSETMEK MÜMKÜN DEĞİL'

İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanarak cezaevine konulduğunu da anımsatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sözcü ve Cumhuriyet Gazetesi çalışanları ile İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun sadece gazetecilik görevlerini yerine getirdikleri için tutuklu olmaları karşısında, Türkiye’de basın özgürlüğünden bahsetmenin mümkün olmayacağını vurguladı. 

Özgür basının demokrasinin en önemli ayaklarından biri olduğuna işaret eden Gürer, “Gazetecilere zulüm ve baskıların giderek arttığı Türkiye’de, gazetecilerin, sansüre, oto-sansüre, baskıya maruz kalmadan, yazdıklarından dolayı hapse atılma korkusunun olmadığı, aydınlık günlere kavuşmayı umut ediyorum. Bu vesileyle duruşma sonrasında, sadece gazetecilik görevlerini yaptıkları için cezaevlerinde olan Cumhuriyet ve Sözcü Gazetecilerinin yönetici ve çalışanlarının hak ettikleri özgürlüğe kavuşmasını diliyor, 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramını bu duygularla kutluyorum” ifadelerini kullandı. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Eyleme katılmayan genç, hem darbedildi hem ceza aldı

SONRAKİ HABER

Petrol-İş: Patronlar istiyor, hükümet erteliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa