23 Temmuz 2017 16:24

Eyleme katılmayan genç, hem darbedildi hem ceza aldı

Cizre'de Kobanê’ye dönük saldırıları protesto sırasında hastaneye giderken gözaltına alınan Hayri Malğaz, hem polislerce darbedildi, hem de ceza aldı.

Paylaş

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 7 Ekim 2014 tarihinde Kobanê’ye dönük saldırıları protesto etmek amacıyla yapılan eylemler sırasında 17 yaşındaki Hayri Malğaz, ağabeyi Ahmet Malğaz ve dayısı Bahattin Malgoz hastaneye gittikleri esnada polis tarafından durdurularak gözaltına alındı. Götürüldükleri emniyette işkenceye maruz kaldıklarını belirten Malğaz akrabalar, polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. Yapılan suç duyurusu “Yeterli delil bulunmadığı” gerekçesiyle takipsizlikle sonuçlanırken, Malğaz akrabalar hakkında çeşitli gerekçelerle dava açıldı.

5 AYRI MADDEDEN CEZA VERİLDİ

Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 9’uncu duruşmasında mahkeme heyeti, 17 yaşındaki Hayri Malğaz’a, ‘2911 sayılı yasaya muhalefet etmek’ suçlamasıyla 3 ay 10 gün, ‘Görevi yaptırmamak için direnmekten’ 6 ay 20 gün, ‘Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemekten’ 1 yıl 4 ay 20 gün, ‘Tehlikeli madde bulundurmaktan’ 2 yıl 6 ay ve ‘Mala zarar vermekten’ 5 ay hapis cezası olmak üzere toplam 5 yıl 1 ay 20 gün hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti daha sonra Malğaz’ın yaşının 18’den küçük olmasından kaynaklı hükmü erteledi. Aynı davada ‘Polise mukavemet’ ve ‘Örgüt üyesi olmak’ iddiaları ile yargılanan Ahmet Malğaz ve Bahattin Malgoz ise beraat etti.  

‘KIRIK KAFAMA BASTILAR’

Duruşmada, halı saha maçından döndüğü esnada kafasına isabet eden taşla yaralandığını ifade eden Hayri Malğaz, ağabeyi Ahmet Malğaz ile dayısı Bahattin Malgoz tarafından hastaneye götürülmek istendiğini ancak yolda polis tarafından havaya açılan ateş ile araçlarının durdurulduğunu belirtti. Araçtan zorla indirilerek yere yatırıldıktan sonra polislerin kırık kafasına ayakları ile bastıklarını ve ters kelepçeledikten sonra İlçe Emniyet Kaçakçılık Şube Müdürlüğü’ne götürdüklerini dile getiren Malğaz, burada da dipçiklerle darp edildiğini söyledi.

‘POLİS DOKTORUN KAŞESİNİ KULLANDI’

Kafası kırık olduğu için polislerin kendisini eylemci zannettiğini ifade eden Malğaz, üzerinde halı sahada giydiği forması ve şortunun olduğunu vurguladı. Israrla halı saha görüntülerine bakılmadığını kaydeden Malğaz, “Polisler uyguladıkları işkenceden dolayı haklarında suç duyurusunda bulunacağımı söylediğim için bana komplo kurdular” diye belirtti.

Gözaltına alındıktan 3 saat sonra hastaneye götürüldüklerini söyleyen dayı Bahattin Malğaz ise, maruz kaldıkları şiddetten dolayı kulak zarının patladığını ve doktor muayenesinin polis tarafından engellendiğini anlattı. Daha sonra bir doktorun kaşesini alan polisin, hazırladıkları raporu kaşelediğini ileri süren Malgoz, “Doktorlar polislerden korktuğu için bir şey yapmadı. Serbest bırakıldıktan sonra yeniden hastaneye gittik. Kulak zarımın patladığına ilişkin rapor aldım” dedi.

‘İŞKENCENİN DELİLİNİ GÖRMEDİLER’

Avukat Filiz Ölmez, mahkeme boyunca halı saha, zırhlı araç ve kaçakçılık şubesinin görüntülerini istediklerini ancak bu görüntülerin dosyaya dahil edilmediğini vurguladı. Hayri Malğaz’a verilen cezanın hiçbir delile sığdırılmadığını kaydeden Ölmez, işkenceye dair olan delillerin ise dikkate alınmadığını vurguladı. Polislerin işkenceden yargılanmasına takipsizlik verilirken, mağdur Hayri Malğaz hakkında 5 yıl 1 ay 20 gün hapis cezası verilmesinin mevcut hukuk sisteminin adaletsizliğini ortaya koyduğunu belirten Ölmez, davayı İstinaf Mahkemesi’ne taşıyacaklarını aktardı. (Şırnak/DİHABER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Minübüsün girdiği evde ölen çocuklar için eylem

SONRAKİ HABER

AİHM, mülteciyi ölüme gönderen Finlandiya’yı mahkum etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa