23 Temmuz 2017 14:46

'Gerçek demokrasi halkın haber alma özgürlüğünden geçer'

TGS İzmir Şubesi, sansürün kaldırılışının 109. yıl dönümüne dair açıklamasında basın özgürlüğünün önemine dikkat çekti.

Paylaş

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi, Türk basınında sansürün kaldırılışının 109. yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Şube Başkanı Halil İbrahim Hüner imzası ile yapılan açıklamada, yazılı ve görsel basının özgürlük içinde görev yapmasının yerel ve genel yöneticilere de rehberlik edeceği ifade edildi.

Gazetelerde, televizyonlarda, radyolarda, haber ajanslarında, internet üzerinden yayın yapan haber sitelerinde çalışan basın emekçilerinin yurttaşların gözü kulağı olduğunu belirten Hüner, “Yazılı ve görsel basında özgürlük hedefine ulaşılmasıyla demokrasi tam işlev kazanır. Fikir ve düşünceyi ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü önüne sansür ve oto sansür konulması demokrasimizi geri götürür. Ülkemizde gerçek demokrasinin yaşam bulması, halkın haber alma özgürlüğünden geçer. Özgür basın, özgür halk, çağdaş toplum ve gelecektir’’ dedi.

Son yıllarda basın özgürlüğünün sekteye uğradığını, basın emekçilerinin demir parmaklıklar arkasına mahkum edilmesinin ülkemiz adına utanılacak bir durum olduğunu vurgulayan Hüner, “Şu anda cezaevlerinde 160’a yakın basın emekçisi, hangi suçtan yattıklarını dahi bilmeden ömür tüketiyorlar. Terör örgütleriyle ilişkilendiriliyorlar. Gazetecinin tek silahı kalemidir. Gazeteci, yurttaşına bilgi sunmak, toplumunun gelişmesine katkı sunmak için çalışma yapar. Cezaevinde tutuklu ve hükümlü gazetecilerin çokluğu demokrasimiz adına da büyük sıkıntıdır. Özgürce yayın yapabilen basın o ülkede özgürlüklerin, demokrasinin ve insan haklarının güvencesi olmaya devam edecektir. Basın emekçilerini baskı altına almak, fikirleri ve düşünceleri baskılamak, ceza vermek ancak dikta rejimlerinde olur. Basın özgürlüğü üzerinde artan baskılar, yapılan gizli ve açık sansürler, tehditler ne yazık ki oto sansürü büyütmüştür. Sansürün yanında asıl büyük tehlike oto sansürdür” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi davasından tutuklanan ve 267 gündür özgürlüklerinden yoksun Silivri Cezaevi’nde bulunan gazetecilerin 24 Temmuz tarihinde, yani Gazeteciler Günü’nde ilk duruşmaya çıkartılmasının da ayrıca düşünülmeye değer bir tarih olduğunu ifade eden Hüner, bütün olumsuzluklara rağmen gazetecilerin ve gazetecilik meslek örgütlerinin sansüre direnişe devam edeceklerini vurguladı.  (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Basın özgürlüğü ödülü tutuklu gazeteci Gökmen Ulu'ya verildi

SONRAKİ HABER

AYM, gazetecilere fazla mesai faizi ödemesini "külfet" diyerek iptal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa