Fukuşima’da 50 işçi ölümü bekliyor

Fukuşima’da 50 işçi ölümü bekliyor

JAPONYA’da, 11 Mart’taki depremde zarar gören Fukuşima santralindeki sızıntı giderek artıyor. Son olarak yeraltı suyundaki radyoaktif kirlilik seviyesinin, normal standardın 10 bin katına çıktığı açıklandı.İşlerin daha da rayından çıkmasını önlemek için santralin 50 çalışanı hayatlarını ortaya koyarak reakt&oum

JAPONYA’da, 11 Mart’taki depremde zarar gören Fukuşima santralindeki sızıntı giderek artıyor. Son olarak yeraltı suyundaki radyoaktif kirlilik seviyesinin, normal standardın 10 bin katına çıktığı açıklandı.
İşlerin daha da rayından çıkmasını önlemek için santralin 50 çalışanı hayatlarını ortaya koyarak reaktörleri soğutmaya çabalıyor.

‘Modern kamikazeler’ de denilen 50 kişinin, kısa sürede radyasyondan veya uzun vadede kanserden ölmeyi kabullenerek canla başla çalıştıkları belirtildi. Bazılarının aylar, hatta haftalar içinde ölmelerinin kaçınılmaz olduğu kaydedildi.

Ölümü göze alan 50 kişinin yanı sıra santralde daha güvenli alanlarda 5 ila 6 yüz çalışan daha görev yapıyor.
Yerlerde ya da masalarda uyumaya çalışan bu kişiler, dışardan yiyecek takviyesi çok fazla yapılamadığı için sadece kraker ve pirinç yiyerek enerji toplamaya çalışıyor.

Yangın ve patlamanın yaşandığı dördüncü reaktörün yayımlanan ilk görüntüleriyse, yaşanan yıkımı gözler önüne seriyor.
Nükleer tesis, enkaza dönmüş durumda. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net