23 Temmuz 2017 13:54

Süryaniler, 23 yıl aradan sonra spor kulübü kurdu

Mardin'in Midyat ilçesindeki Süryaniler, 1994'te kapanan Telkarispor'un ardından ilk spor kulüplerini kurdu.

Paylaş

Mehmet Halis İŞ

Mardin'in Midyat ilçesindeki Süryaniler, 1984 yılında kurdukları Telkarispor'un 1994 yılında Avrupa'ya yaşananan göçler nedeniyle kapanmasından 23 yıl sonra 'Midyat Turabdinspor' adıyla yeni bir spor kulübü kurdu. Midyat Turabdinspor Kulübü Başkanı Mesut Aslan, Avrupa'da yaşayan Süryanilerden yoğun ilgi gördüklerini söyledi.

Midyat'ta yaşayan Süryanilerin 1984 yılında kurdukları Telkarispor Kulübü, Avrupa'ya yoğun göç nedeniyle 1994 yılında kapandı. Süryaniler 23 yıl sonra yeni bir spor kulübü kurdu. Kulübe, Süryanilerin yaşadığı bölge olarak bilenen 'Tur Abdin'den esinlenerek 'Midyat Turabdinspor' adı verildi. Takım, mavi- beyaz renkli formayla Mardin 2'nci Amatör Ligi'nde mücade edecek. Midyat Turabdinspor Kulübü'ün Başkanı Mesut Aslan, takımın logosunda ağzında zeytin dalı bulunan beyaz güvercin olduğunu belirterek, logonun barışı simgelediğini söyledi.

AMAÇ PROFESYONEL LİG

Kulübü kurduktan sonra Avrupa'da yaşayan Süryanilerden de yoğun ilgi aldıklarını dile getiren Aslan, şunları söyledi:

"Yaklaşık 20 yıl öncesine kadar faal bir takımımız vardı zaten. Süryaniler göç ettikten sonra o kulüp de mecburen kapandı. Biz onun devamını, artık bir şekilde Süryanilerin ismini ve Midyat'ın ismini kozmopolit olarak daha çok duyurmak istedik. O yüzden kurduk bu kulübü. Süryani gençler bir araya gelip bunları yapma hayalindeydik ve bunu gerçekleştirdik. Bizim takımda din, dil, mezhep, ırk ve hiçbir halktan ayrım olmaksızın beraber bu yola çıkacağız. Amacımız, Midyat'ı daha ileri liglere, en azından profesyonel lige taşıyabilmek adına bir adım atmaktı. Midyat’taki tüm gençleri beraber kaynaştırıp daha güzel bir zamanlar geçirmelerini, daha çok beraber sosyal aktivite gerçekleştirmeleri için en azından daha bir kardeş olduklarını göstermek için bu yola çıktık ve gerçekleşirdik." (Mardin/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Hero' gözaltıları sürüyor: 'Enteresan bir durummuş'

SONRAKİ HABER

ABD'de park halindeki kamyonda 9 kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...