23 Temmuz 2017 10:29

AİHM'den, eyleme kesilen cezaya 2 bin avroluk tazminat

AİHM, Adana'da toplantı ve gösteri yürüyüşüne muhalafet suçlamasıyla 143 lira ceza kesilen Güven Boğa'ya 2 bin avro tazminat ödenmesine hükmetti.

Paylaş

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Adana'da katıldığı bir eylem nedeniyle Kabahatler Kanunu çerçevesinde 143 liralık idari para cezasına çarptırılan Güven Boğa'ya, Türkiye'nin 2 bin avro tazminat ödenmesine hükmetti.

O dönemde Eğitim Sen Adana Şube Başkanı ve Af Örgütü yöneticilerinden olan Güven Boğa, 19 Aralık 2010'da cezaevlerinde hak ihlalleriyle ilgili düzenlenen bir eyleme katıldı. Eylemin izinsiz olduğu gerekçesiyle polisler, Kabahatler Kanunu uyarınca 'toplantı ve gösteri yürüyüşüne aykırı davranış' suçlamasıyla Güven Boğa'ya 143 liralık idari para cezası yazdı. Adana 6'ncı Sulh Ceza Mahkemesi'ne cezanın iptali için itirazda bulunan Boğa'nın istemi reddedildi.

Boğa, İç hukuk yolları tükendiği için cezaya karşı 24 Mayıs 2011'de AİHM'e başvurdu. Dosyayı kabul eden AİHM, taraflara 'Dostane çözüm' önerisinde bulundu. Bunun kabul edilmesi ile AİHM, 27 Haziran'da Türkiye Cumhuriyeti'nin Güven Boğa'ya 1560 avro maddi ve manevi, 500 avro da yargılama gideri olarak toplam 2 bin 60 avro tazminat ödenmesine karar verip taraflara tebliğ etti.

'KARŞILIĞI CEZA OLMAMALI'

Adana'da Seyhan İlçe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü olarak görev yaparken, 22 Kasım 2016'da Kanun Hükmünde Kararname ile kamudan ihraç edilen Güven Boğa, AİHM'in kararıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

"Cezaya karşı yaptığımız itirazlar iç hukuk yollarında olumsuz sonuçlandı. Zorunlu olarak AİHM'e başvurduk. Böylesi durumların yaşanmasını istemiyoruz. Barışçıl içerikli bir eyleme katılma, basın açıklaması yapmanın karşılığı para veya hapis cezası olmamalı. Bunu Türkiye'nin bünyesinde çözebileceğini düşünüyorum. Umarım bundan sonraki davalarda Türkiye, AİHM kararı doğrultusunda olumlu adımlar atar ve bizler de AİHM'e başvurmamış oluruz." (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hagi: Parayla değil çalışma ve azimle başardık

SONRAKİ HABER

Veli Ağbaba'dan 24 Temmuz için dayanışma ve mücadele çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa