23 Temmuz 2017 08:00

İsrail'den Mescid-i Aksa ile ilgili 2 farklı açıklama

Kudüs'te Mescid-i Aksa uygulamalarıyla Filistinlilerin tepkisini çeken İsrail'in metal arama dedektörleriyle ilgili iki farklı açıklama geldi.

Paylaş

İsrail'in Kudüs'te Mescid-i Aksa girişine yerleştirdiği, büyük tepki çeken metal arama dedektörleriyle ilgili İsrail'den iki farklı açıklama geldi. İsrailli bir askeri yetkilinin metal arama dedektörleri kaldırabileceği açıklarken, İsrail’de Bölgesel İşbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi, “Bu metal detektörler kalacak” dedi. 

Kudüs’te Mescid-i Aksa İsrail'in metal arama dedektörleriyle Filistinlilerin tepkisini çekiyor. Konuyla ilgili İsrail’den iki farklı açıklama geldi. İsrail’de iktidarda bulunan Likud partisinin üst düzey isimlerinden olan Meclis Dışişleri ve Savunma Komitesi Başkanı olan Hanegbi, İsrail Ordu Radyosu’na metal dedektörlerle ilgili açıklamalarda bulundu. “Bu metal detektörler kalacak” diyen Hanegbi, “Eğer Filistinliler bundan rahatsızsa camiye girmesinler” dedi. Hanegbi’nin açıklamasından önce Başbakan Binyamin Netanyahu’nun metal detektörü kapıları yerine farklı türlü arama yöntemlerini değerlendirdiğine yönelik haberler basına yansımıştı. İsrail ordusundan Tümgeneral Yoav Mordechai de Müslümanlardan kendilerine alternatifler sunmalarını talep etmiş ve “Çözümün elektronik, siber veya modern teknoloji ile yapılması gerekiyor. İsrail çözüm için hazır” demişti.

'GAZZE'DEN ROKET SALDIRISI' İDDİASI

Öte yandan İsrail ordusu, pazar gününün ilk saatlerinde Gazze şeridinden bir roketin ateşlendiğini öne sürdü. Roketin havada patladığı belirtilen olayda yaralanan olmadığı duyuruldu. Roketin Aşkelon kentini hedef aldığı açıklandı.

 

ARAP BİRLİĞİ: KUDÜS KIRMIZI ÇİZGİ, İSRAİL ATEŞLE OYNUYOR

Kudüs’te yaşanan şiddetin tüm dünyada büyük kaygı yaratırken Arap Birliği, İsrail’i uyardı. Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Kudüs’ün “kırmızı çizgi” olduğunu vurgularken İsrail’in “ateşle oynadığını” söyledi.

Al Arabiya İngilizce’den ANKA'nın aktardığına göre, Ahmed Ebu Gayt, Kudüs'ü "Araplar ve Müslümanların dokunulmasını kabul etmedikleri bir kırmızı çizgi” olarak niteledi.

İsrail’in sadece Filistinlileri değil aynı zamanda her Arap ve Müslüman’ın duygularını da hedef alan politikaları ve önlemleri benimseyerek  bölgeyi “çok tehlikeli” bir duruma soktuğunu belirten Gayt,  İsrail hükümetini “ateşle oynamakla ve büyük bir kriz yaratmakla” suçladı. 

NE OLMUŞTU?

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü Mescid-i Aksa'da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail polisi ise hastanede hayatını kaybetmişti. Olayın ardından Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatan İsrail güçleri, Harem-i Şerif'in iki kapısını pazar günü açmış ancak kapılara metal arama dedektörleri yerleştirmişti. Büyük tepki çeken uygulamalara karşı cuma günü yapılan kitlesel eylemlerde 3 Filistinli genç polis saldırısında hayatını kaybetmişti. Bunun ardından Batı Şeria'daki bir yasa dışı İsrail yerleşimi bölgesinde 3 İsrailli, 19 yaşındaki bir Filistinli tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Suriye ordusu, Rakka'nın güneyinde Fırat kıyısına yaklaştı

SONRAKİ HABER

İçişleri Bakanlığı'ndan Gülmen ve Özakça'ya karşı kitap!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...