23 Temmuz 2017 03:24

Fotoğraf paylaşmadan duramıyoruz

Yapılan araştırmaya göre Türkiye, tatil sırasında en çok fotoğraf paylaşılan 2. ülke. Öte yandan Türkiyeliler tatilde haber takip etmeye ara veriyor.

Paylaş

Seyahat sitesi momondo.com.tr’nin 23 ülkede gerçekleştirilen araştırması tatildeyken sosyal medyadan kopamadığımızı ortaya koydu. Verilere göre Türkiyelilerin yarısından fazlası (yüzde 64) tatil sırasında fotoğraf paylaşmadan duramıyor. Bu orana göre dünyada tatildeyken en çok fotoğraf paylaşımı yapan ikinci ülke Türkiye. İlk sırada ise yüzde 65’le Çin yer alıyor. Tatilde telefon veya tablet gibi cihazlarını tamamen kapatan Türklerin oranı ise yalnızca yüzde 11. İşte diğer sonuçlar:

TATİLDE HER ANIMIZI PAYLAŞMAK İSTİYORUZ

Tatil her ne kadar kafa dinlemek, rahatlamak için tercih ettiğimiz bir kaçamak olsa da sosyal medyadan kopamıyoruz. Verilere göre tatil sırasında Türkiyelilerin yarısından fazlası (yüzde 64) fotoğraf paylaşmadan duramıyor. Listenin başında yüzde 65’le Çin yer alırken Türkiye’yi yüzde 60’la Brezilya takip ediyor. 

Listenin üst sıralarında yer alan diğer ülkeler ise sırasıyla Romanya (yüzde 52) ve Norveç (yüzde 44). Tatilde sosyal medya paylaşımlarına en fazla ara veren ülkeler Almanya (yüzde 20) ve Avusturya (yüzde 23). 

Türkiyelilerin ise yalnızca yüzde 15’i tatil sırasında sosyal medyada herhangi bir paylaşım yapmıyor.

TATİLDE HABER OKUMAK İSTEMİYORUZ

Tatilde her ne kadar sosyal medya ve iş hayatından kopamasak da haber detoksu konusunda yüzde 26'yla dünyada ikinci sırada yer alıyoruz. Verilere göre her dört Türkiyeliden biri "Tatilde kafa dinlemek ve rahatlamak için ne yapıyorsunuz?" sorusuna "Haberleri takip etmiyorum" şeklinde yanıt veriyor. Listenin başında Avusturya (yüzde 27) yer alırken, haberlere ara veren ülkeler arasında Türkiye'yi Fransa (yüzde 25), Rusya (yüzde 24) ve Polonya (yüzde 24) takip ediyor. Tatilde en çok haber okuyan ülke ise yüzde 96'yla Finlandiya.

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren momondo Türkiye Sözcüsü Serpil Öztürk şöyle konuştu: "Her yıl Türkiye dahil, 23 ülkede gerçekleştirdiğimiz 'Uluslararası Seyahat Araştırması' seyahat alışkanlıklarımıza dair bir çok ayrıntıyı ortaya koyuyor. Türkiye'de binden fazla katılımcının yanıtlarına göre, tatilde haberlerden uzak durmayı başarsak da sosyal medyadan ve iş hayatından uzak kalamıyoruz. Mobil cihazlarımızı kapatıp teknolojiye tamamen ara verme söz konusu olduğunda ise dünya sıralamasında sonlarda yer alıyoruz.” 

MOBİL CİZAHLARIMIZI KAPATAMIYORUZ 

Sosyal medya ve iş hayatından kopmak için en etkili yöntemlerden biri de mobil cihazları tamamen kapatmak. Ancak, Türklerin yalnızca onda biri (yüzde 11) “Tatil boyunca hiçbir şey görmek istemiyorum” diyerek cihazlarını tamamen kapatıyor. Cinsiyetler açısından incelendiğinde, erkeklerin bu alanda kadınlara göre daha başarılı olduğu ortaya çıkıyor. Kadınların yüzde 7’si tatilde iletişim araçlarını kapattıklarını belirtirken Türkiyeli erkekler arasında bu oran ikiye katlanıyor (yüzde 15). Bu konuda Türkiyelilerle ikinciliği paylaşan diğer ülkeler ise Amerika, Brezilya ve Romanya. Tatilde mobil cihazlarından uzak durma konusunda en zorlanan ülkelerin başında ise yüzde 9 ile Çin geliyor. Tatilde teknolojiye ara verme konusunda en başarılı millet ise yüzde 30’la Avusturya. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

24 Temmuz'da Çağlayan'dayız: Bu dava, hepimizin davası

SONRAKİ HABER

Ziya Halis: Evrensel, baskıya uğrayanların sesi, soluğudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...