22 Temmuz 2017 20:47

Aşık Veysel memleketi Sivas'ta festivalle anıldı

Ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, memleketi Sivas Şarkışla’nın Sivrialan köyünde festivalle anıldı.

Paylaş

Ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu için memleketi Sivas Şarkışla’nın Sivrialan köyünde festival düzenlendi.

Festivale Sivas Valisi Davut Gül, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, il protokolü, Aşık Veysel'in oğlu Bahri Şatıroğlu, kızı Zekine Şatıroğlu ile Sivrialan köylüleri katıldı. Vali Gül ve beraberindekiler 24'üncüsü düzenlenen festival kapsamında ilk olarak Aşık Veysel'in müzeye dönüştürülen evini ziyaret ederek burada açılan ‘Aşık Veysel’ resim sergisini gezdi.

Aşık Veysel Gençlik ve Kültür Merkezi önünde gerçekleştirilen programda konuşan Aşık Veysel Kültür Derneği Ankara Şube Başkanı ve aynı zamanda Aşık Veysel'in torunu olan Gündüz Şatıroğlu dedesinin hayatını anlattı.

CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız ise Aşık Veysel'in şiirlerini anlatmanın çok zor olduğunu söyledi. Programda son olarak konuşan Sivas Valisi Davut Gül insanların öldükten sonra hatırlanabilmeleri için güzel eserler bırakması gerektiğini ifade ederek “İnsanlar doğuyorlar, yaşıyorlar ve ölüyorlar. Sonuç itibariyle unutulmamak bırakılan eserler ile ilgili. Birçok devlet büyüğü unutuldu, birçok akrabamız unutuldu, hali vakti yerinde olan zengin insanlar unutuldu ama Aşık Veysel unutulmadı. Aşık Veysel'in unutulmamasının sebebi bıraktığı eserleri. Aşık Veysel'in fikirleri bizi bir arada tutan, farklılıklarımızı zenginlik gören, toprağı seven, memleketi seven, insanları seven yani özünde sevgi olan fikirlerdi, en çok ihtiyacımız olan fikirlerdi. Dolayısıyla da bundan sonra farklılıklarımızı zenginlik görüp birbirimizi daha çok sevmemiz lazım, birbirimize daha çok kenetlenmemiz lazım. Birlik kültürümüzü muhafaza ederek daha çok büyüyeceğiz, daha çok zenginleşeceğiz” dedi.

Festival kapsamında yöresel sanatçılar konserler verdi. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ege’de artçı sarsıntı

SONRAKİ HABER

İBB 39 ilçenin toplanma ve geçici barınma alanlarını belirledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...