22 Temmuz 2017 17:39

'Referandumda 'Hayır' diyen mahalleye sel yardımı yapılmadı'

CHP'li Mehmet Tüm, Balıkesir Sübeylidere Mahallesi'ne referandumda 'Hayır' oyu verildiği gerekçesiyle gerekli sel yardımının yapılmadığını söyledi.

Paylaş

CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, CHP Burhaniye İlçe Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Tarık Erdil ve ilçe yönetim kurulu üyeleriyle birlikte sel felaketine uğrayan Sübeylidere Köyü’nü ziyaret etti. Tüm, Balıkesir’in Burhaniye İlçesi’ne bağlı Sübeylidere Mahallesi’nde yaşanan sel felaketi sonrası, mahalleye gerekli yardımın, mahallenin referandumda ‘hayır’ oyu vermesi nedeniyle yapılmadığını ifade etti.

'HİZMET VERMEKLE ÖVÜNEN ANLAYIŞ, BU KÖYLERE NEDEN HİÇ UĞRAMIYOR?'

Sel felaketi yaşanan mahallenin altyapı yetersizliklerine dikkat çeken CHP’li Tüm, mahallenin 16 Nisan referandumun ‘hayır’ oyu yönünde tercih yaptığını belirterek şu sözleri söyledi:

“Sübeylidere Mahallesi, geçtiğimiz hafta Salı günü gerçekleşen yoğun yağış nedeniyle büyük bir maddi hasar ve kayıp yaşadı. ‘Millete hizmet ediyoruz, yol yapıyoruz’ diye övünen anlayış, Sübeylidere Mahallemize ne yazık ki daha önce ne uğradı, ne yeterli altyapı hizmeti sağladı, ne de köyün içinde yol yaptı. Hizmet yetersizliği nedeniyle sel felaketi sonrası burada yaşayan yurttaşlarımızın kaybı da iki katına çıkmış durumda. Büyükşehir Belediyesi mahallenin acil olarak çözülmesi gereken sel felaketiyle de diğer altyapı sorunlarıyla da ilgilenmiyor. Sel sonrası şu an içme suyu ve kanalizasyon borularında sıkıntılar var. Köy halkı beş gündür içme suyunu çevre köylerden ve ilçeden karşılamaya çalışıyor. Ancak yetkiler tarafından konuya ilişkin henüz hiçbir adım atılmadı.”

'KÖYLÜLER HAYIR OYU VERDİKLERİ İÇİN Mİ KADERİNE TERK EDİLİYOR?'

Referandumda ‘evet’ kazanmadığı için köye yardım yapılmadığını ifade eden CHP’li Tüm, yetkililere çağrıda bulunarak “Mahallemizden 16 Nisan referandumunda 138 hayır oyu ve 74 evet oyu çıktı. Yurttaşlarımız ‘hayır’ oyu verdiği için mi kaderine terk ediliyor? Burada halka ‘referandumda ‘evet’ kazanmazsa size hizmet yok’ diyerek mi millete hizmet ediyorsunuz? İnsanlar yazın en sıcak günlerinde su olmadan nasıl yaşamlarını sürdürecekler? Köylerimizi illa bir felaketle karşılaştığında mı hatırlamanız gerekiyor? Sel felaketi sabahın erken saatlerinde değil de, eğer gün içerisinde olsaydı bugün çok daha vahim bir tabloyla karşı karşıya kalacaktık. Ben buradan tüm yetkililere sesleniyorum: Siyasi ayrım yapmaksızın her yurttaşa eşit şekilde hizmet etmek sizin göreviniz. Acilen Sübeylidere Mahallesinde sel felaketi sonrası oluşan maddi hasarını giderip buradaki altyapı yetersizliklerini çözün. Burada yaşayan vatandaşlarımızın kaybını karşılamak en başta sizlerin görevidir.” dedi.

CHP Burhaniye İlçe Başkanı Tarık Edil ise konuya ilişkin “Sübeylidere’deki sel felaketi yüzünden maddi hasarla karşılaşan tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. Hasar büyük, ilgililerin bir an önce konuyla ilgilenmesi ve mağdur olan vatandaşlarımızın yaralarını sarması gerekiyor. Umarım şu ana kadar duyarsız kalan yetkililer gerekeni yapar ve mağdur olan yurttaşlarımızın en azından maddi kaybını karşılar.” dedi.

CHP’li Mehmet Tüm, Sübeylidere Mahallesinde yaşanan sel felaketini TBMM gündemine taşıyacağını ve konunun yakın takipçisi olacağını belirtti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macron telefonda görüştü

SONRAKİ HABER

Norveç’ten, Türkiye’nin Suriye operasyonunun NATO’da tartışılması talebi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa