22 Temmuz 2017 15:23

CHP'den Dersim’de Necmettin öğretmeni anma yürüyüşü

Dersim’de CHP İl Başkanlığı'nca PKK tarafından öldürülen Necmettin Yılmaz'ı anmak için yürüyüş düzenlendi. 

Paylaş

Dersim’de CHP İl Başkanlığı'nca PKK tarafından öldürülen Necmettin Yılmaz'ı anmak için yürüyüş düzenlendi. 

Belediye önünden başlayan sessiz yürüyüşe, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, milletvekilleri, Tunceli Valisi Tuncay Sonel, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, İl Jandarma Komutanı Albay Tekin Aktemur ve İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş de katıldı. 

CHP'li grup, yürüyüş sonrası Gola Çetu Parkı'na gelerak burada Necmettin Yılmaz'ın cansız bedeninin bulunduğu Pülümür Çayı'na karanfil bıraktı, ardından park içinde bulunan ziyarette, mum yakılarak, lokma dağıtıldı. CHP'li milletvekileri daha sonra toplu olarak kürsüye çıktı ve tertip komitesi adına CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, bir konuşma yaptı. 

Necmettin Yılmaz'ın kaçırıldıktan sonra öldürülmesi nedeniyle ailesinden özür dileyen Erol, "Bir masumun, bir umudun, bir emeğin, bir eğitimcinin temiz, saf kanı, terör örgütü tarafından haince ve alçakça akıtıldı. Topraklarımızın kutsallığına ihanet edildi. Necmettin öğretmenin kanı yüreğimizde ateş oldu gözlerimizde yaş oldu. Annesinin, babasının acısı bizim acımız oldu. Bir kez daha bu kürsüden Necmettinimiz'e sahip çıkamadığımız için Dersim halkı adına ailesinden özür diliyorum. Bu acının tarifi yok, bundan sonra evladınız bizim evladımız, bizim onurumuzdur. Dersim toprakları sizin de evinizdir. Necmettin öğretmene sıkılan kurşun Dersim'in tarihine, Dersim'in kültürüne, Dersim'in geleneklerine, Dersim'in inançlarına sıkılan kurşundur. Dersim'e, Türkiye'ye ve insanlığa sıkılan ihanet kurşunudur. Bu topraklar;  yüzyıllardır, özgürlüğün, hoşgörünün, insan sevgisinin ve adalet için direnişin topraklarıdır" dedi. 

CHP'li Erol, "Burdan Dersim halkı, sana sesleniyorum; sen ki yüzyıllardır insanlık onuru için mücadele etmiş bir halksın, sen ki adalet için başkaldırmış bir halksın, sen ki insanın insana kulluğuna isyan etmiş bir halksın, sen ki inançların için, değerlerin için bedel ödemiş bir halksın. Şimdi sizleri hak, hukuk, adalet demek için, demokrasi ve özgürlük istemek için, teröre karşı çıkmak için, yeni bir direniş hikayesi başlatmaya davet ediyorum. Bu direniş hikayesi teröre karşı çıkma hikayesidir" diye konuştu. 

Gürsel Erol'un konuşmasından sonra program sona ererken toplanan kalabalık da sessiz şekilde dağıldı. (DHA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Selahattin Demirtaş’tan öğretmen Yılmaz için mesaj

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...