22 Temmuz 2017 12:48

Hükümet AİHM'de Kürt gazetecilerle ilgili savunma yaptı

‘KCK Basın Davası’ adı altında yargılanan Kürt gazetecilere ilişkin Türkiye AİHM’e savunma gönderdi. 

Paylaş

Dicle Haber Ajansı (DİHA), Özgür Gündem, Azadiya Welat gazeteleri, Demokratik Modernite ve Fırat Dağıtım gibi Kürt basınına yönelik 20 Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan 46 gazeteci için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Türkiye’den istediği savunmaya yanıt verildi. 3 defa AİHM’den süre talep eden AKP hükümeti, 14 Haziran’da AİHM’in sorularına karşı savunma gönderdi.

Hükümet, yargılanan 46 gazeteciden Dilek Demiral, Sibel Güler, Yüksel Genç, Nurettin Fırat, Ramazan Pekgöz, Turabi Kişin, Ayşe Oyman, Kenan Kırkkaya, Ertuş Bozkurt, Mazlum Özdemir, Haydar Tekin, Safet Orman, Emin Yıldırım, İsmail Yıldız, Davut Uçar ve Hüseyin Deniz hakkında sorulan sorulara yanıt verdi. Geri kalan gazeteciler için de önümüzdeki günlerde AİHM’e yanıt verilmesi bekleniyor.

Hükümetin yanıtında, gazetecilerin gözaltına alınması ve tutuklanmasına Gülen Cemaati'ne yakın polis ve savcıların hazırladığı fezleke ve iddianame ile o dönem toplanan delilleri dayanak göstermesi dikkat çekti.

DAVA HAKKINDA

Yaptıkları röportajlar, çektikleri fotoğraflar, takip ettikleri basın açıklamaları, notları, haber kaynakları ile konuşmaları ve telefonlarında bulunan haber kaynaklarının isimlerine kadar birçok gazetecilik faaliyeti iddianamede suç delili olarak yer aldı. 32 tutuklunun 17’si 2 yıl süren yargılama boyunca tahliye edilirken geriye kalan tutuklular ancak ÖYM’ler kaldırıldıktan sonra tahliye olabildi.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi Şubat’ta Mazlum Özdemir, Seyhmus Fidan, Hüseyin Deniz, Nevin Erdemir, Semiha Alankuş, Kenan Kırkaya, M. Emin Yıldırım ve Haydar Tekin'in tutuklu kaldıkları süre ve mevcut delil durumunu dikkate alarak serbest bırakılmasına karar verdi.

Ardından Haziran ayında da gazeteciler Mikail Barut, Nurettin Fırat, Ertuş Bozkurt, Turabi Kişin, Ramazan Pekgöz, Yüksel Genç ve Davut Uçar hakkında tahliye kararı çıktı. Gazetecilerin tümü serbest kalırken gazeteci Mikail Barut hakkında başka bir davadan hüküm bulunduğu gerekçesiyle serbest bırakılmadı.

ÖYM'lerin kapatılması ardından gazeteciler, davanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvursa da mahkeme AYM sonucunu beklemeden yargılamaya devam etti.

Yargılanan gazeteciler, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 5’inci (özgürlük ve güvenlik hakkı), 3’üncü (işkence yasağı), 10’uncu (ifade özgürlüğü) ve 1’inci (insan haklarına saygı yükümlülüğü) maddeleri üzerinden AİHM’e yaptıkları başvuruda, mahkeme Türkiye'den savunma istemiş ve Türkiye üç defa savunma tarihini ertelemeyi talep etmişti.

Davada iddia makamının esas hakkında mütalaasının sunulması bekleniyor. (DİHABER)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ovacık Belediye Başkanı Maçoğlu: Mesele güvenlik değil

SONRAKİ HABER

CHP’li Çam’dan Cumhuriyet yazarlarına destek çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...