Tespit edilemeyen polislerin şikayeti ile dava açıldı

Avukat Tugay Bek’in gözaltındayken darbedilmesiyle ilgili suç duyurusunda tespit edilemeyen polisler şikayetçi oldu, Bek’e dava açıldı.

22 Temmuz 2017 11:53
Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

Adana’da gözaltında kendisine ters kelepçe takılmasına itiraz ettiği için yaklaşık 20 çevik kuvvet polisi tarafından darbedilen Avukat Tugay Bek dosyasında skandal yaşandı. Adana Emniyeti kamera görüntüleri de olan olayda Bek’i darbeden polisleri bulamadığını iddia etti. Ancak emniyetin ‘tespit edemediği’ polislerin şikayetiyle Bek’e, “Görevi yaptırmamak için direnme” iddiasıyla dava açıldı. Hakkında dava açılmasını gazetemize değerlendiren Bek, “Çevik kuvvet emniyet amirlerinin kendi polislerini tanımamalarının inandırıcı değil. Olay günü darbedilen taraf olmama rağmen hakkımda dava açtılar” diye tepki gösterdi. 

NE OLMUŞTU?

12 Aralık 2016 tarihinde Adana’da “ihbar olduğu” iddiasıyla HDP’lilere yönelik operasyonlar yapılmış, bu operasyonlarda Emek Partisi (EMEP) üyesi ve Adana Barosu Cezaevi Komisyonu Başkanı Avukat Tugay Bek de gözaltına alınmıştı. 8 gün gözaltında bekletilen Bek,  Adli Tıp Kurumu’nda  ters kelepçe ile Emniyete götürülmeyi kabul etmediği için polisler tarafından darbedilmiş, zorla kelepçe takıldıktan sonra yine onlarca polisin saldırısı eşliğinde polis otobüsüne bindirilmişti. Emniyete götürüldükten sonra aldığı darbeler nedeniyle rahatsızlanan Bek, kendisine yine ters kelepçe takılmak istenilmesine itiraz ettiği için de hastaneye gitmesi de  engellenmişti.

GÖRÜNTÜ KALİTESİ DÜŞÜKMÜŞ!

Avukat Tugay Bek’in gözaltında darbedilmesi ile ilgili soruşturmada herhangi bir ilerleme kaydedilemedi. Savcılık görüntülerden alınan fotoğrafları polislerin tespiti için Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne gönderdi. Ancak Emniyetten gelen yazıda, “fotoğraf kalitesinin düşük ve bulanık olduğu”, bu yüzden polislerin tespit edilemediği öne sürüldü. 

3 POLİS BEK’TEN ŞİKAYETÇİ OLMUŞ

Ancak emniyetin tespit edemediği polislerden 3’ünün Bek’in kendilerinin eline vurduğu ve tırnağı ile yaraladığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Bu yüzden Bek hakkında bu polislere “Elleri ile vurarak ve tırnağı ile yaralayarak görevlerini yaptırmamak”tan 11’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açıldı. 

KENDİ POLİSLERİNİ TANIMAMALARI İNANDIRICI DEĞİL

Çevik kuvvet emniyet amirlerinin kendi polislerini tanımamalarının inandırıcı olmadığını ifade eden Bek, bu polislerden üçünün zaten kendisi hakkında şikayette bulunmuş olduğu için belli olduğuna dikkat çekti. Polislerin her işkence olayından sonra haklarında şikayet olacağını bildikleri için düzmece darp raporları aldıklarını ifade eden Bek, olay günü kendisinin darbedilen taraf olmasına rağmen hakkında dava açılmasına tepki gösterdi. Kendisinin tedbir olarak düz kelepçe takılmasına itiraz etmediğini belirten Bek, ancak iddianameyi hazırlayan savcı tarafından sanki genel bir kelepçe uygulamasına karşı çıkmış gibi gösterildiğini söyledi. Hazırlanan iddianamenin aslında bir itirafname olduğunu dile getiren Bek, bu iddianameyle savcının ters kelepçenin suç olduğunu kabul ettiğini söyledi. 
 


 

ÖNCEKİ HABER

Beyin ameliyatı olurken 7 saat boyunca gitar çaldı

SONRAKİ HABER

Çocuğuna istismarda bulunduğu öne sürülen babanın serbest kalmasına anneden tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa