16 Temmuz 2012 17:35

Rusya: Batı bize şantaj yapıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batının Suriye ile ilgili konularda Moskova’ya şantaj yaptığını iddia etti.Lavrov, Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, “Bize eğer siz Birleşmiş Milletlerin 7. maddesi ile ilgili kararı kabul etmeseniz, biz de Suriye’de gözlemci misyonu hakkının uzatılmasını reddedeceğiz. Biz böyle

Rusya: Batı bize şantaj yapıyor

Paylaş

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batının Suriye ile ilgili konularda Moskova’ya şantaj yaptığını iddia etti.

Lavrov, Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, “Bize eğer siz Birleşmiş Milletlerin 7. maddesi ile ilgili kararı kabul etmeseniz, biz de Suriye’de gözlemci misyonu hakkının uzatılmasını reddedeceğiz. Biz böyle biri davranışı kesinlikle yapıcı bulmuyoruz ve aynı zamanda da tehlikeli olarak görüyoruz. Çünkü gözlemcilerin pazarlık unsuru gibi kullanılması kabul edilemez. Biz, BM Suriye gözlemcilerinin misyonunun uzatılmasını kesinlik isteyeceğiz” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı, Batının Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görevinden ayrılmasıyla ilgili taleplerini de gerçekçi bulmadıklarını kaydetti. Lavrov, “Suriye sorununun anahtarının Moskova’nın elinde olduğunu dile getiriyorlar. Biz onlara bu açıklamayla neyi ima ettiklerini sorduğumuzda şöyle yanıt veriyorlar: Rusya gönüllü şekilde istifa etmesi için Esad’ı ikna etmesi lazım. Esad, bizim desteklediğimiz için değil, ülkenin çok büyük bir kesiminin arkasında bulunduğu için gitmeyecek” ifadesini kullandı.  Rus bakan, Suriye’de çatışan tarafların silahları bırakması gerektiği üzerinde de durdu. Sergey Lavrov ayrıca Suriye’de El-Kaide’nin faaliyetlerini artırdığını da belirtti.

Suriye’nin Annan projesini onaylamasının ardından Batılı güçlerden bu projenin başarısız olduğuna yönelik söylemler işitmeye başladıklarını beyan eden Lavrov; bu söylemlere Suriye topraklarındaki şiddet olaylarının tırmandırılması çabalarının eşlik ettiğini kaydetti.

Cenevre anlaşmasının uygulanması gereğini vurgulayan Lavrov; silahlı gruplar üzerinde etki sahibi olan tarafların bu nüfuzlarını kullanarak yapıcı adımlar atması gerektiğini ve silahlı terör gruplarına yönelik şiddeti kesme çağrılarının hala duyulmadığını bütün baskıların Suriye hükümetine uygulandığını sözlerine ekledi.

Sergey Lavrov, Suriye tarafından düşürülen TSK’ye ait F-4 jetiyle ilgili bilgileri Türkiye’ye teslim ettiklerini de söyledi. Lavrov, “Askeri konularda diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bizim de objektif verilere ulaşmak için teknik kontrol araç imkanlarımız var. Biz Türk yetkililerine bu bilgileri ulaştırdık” dedi. (DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Hatay silah çarşısı oldu

SONRAKİ HABER

Avrupa Birliği, Google'a 1,49 milyar avro para cezası verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa