22 Temmuz 2017 00:10

762 yıllık kalp figürü bulundu

Antalya Cumhuriyet Meydanı’ndaki Mevlevihane kompleksinde devam eden restorasyon çalışmalarında 762 yıllık kalp figürü bulundu.

Paylaş

Antalya Cumhuriyet Meydanı’ndaki Mevlevihane kompleksinde devam eden restorasyon çalışmalarında ilginç bir bulguya rastlandı. Kompleks içindeki Selçuklu hamamında duvara işlenmiş 762 yıllık kalp figürü bulundu.

Antalya Valiliği'nin finansal desteğiyle, Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünce Cumhuriyet Meydanı'nın hemen yanı başında yürütülen restorasyon çalışmaları, Mevlevihane Müzesi ve çevresindeki Osmanlı Sultanı 2. Bayezid'in eşi Nigar Hatun ile Antalya'yı 1373 yılında Kıbrıs Krallığı'ndan geri alan Zincirkıran Mehmet Bey'in türbeleri ve Selçuklu hamamının restorasyonu ile devam ediyor.

762 yıl önce Selçuklular döneminde inşa edilen yapılarda daha önce özel bir kanalizasyon sisteminin yanı sıra Selçuklulara ait mezarlık, Nigar Hatun'un sandukasının altında mezar odası bulunmuştu.

Devam eden çalışmalar kapsamında hamamın giriş kapısı üstünde bulunan 70 santimetre boyunda, 50 santimetre genişliğinde duvara işlenmiş 762 yıllık kalp figürü heyecan yarattı. Kalp figürünü inceleyen Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, restorasyon çalışmaları sırasındaki buluşların kendilerini heyecanlandırdığını söyledi.

Hamamın içindeki bu bulgunun önemli olduğuna işaret eden Karabayram, “762 yıl sonra Mevlevihane kompleksinde Antalya'nın kalbini bulduk. Antalya'nın kalbini, Mevlevihane'nin o ruhani güzel dünyasında bulduk. Yakın zamanda buralar ziyarete açılacak." dedi.

Karabayram, “Bu tür motiflerin farklı anlamları vardır. Bu kalbin toplumsal barışı, kardeşliği simgelediğini düşünüyorum. Geleceğe yönelik sevginin motifi olarak görüyorum. İlk defa böyle bir bulgu gündeme geliyor. Bu güzellikler, bu buluşlar geleceğe ışık tutacak” dedi. (Antalya/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Neil Amstrong’un çantası 1.8 milyon dolara satıldı

SONRAKİ HABER

Sayik Erol Tangut'a cinsel istismardan 33 yıl 9 ay hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...