21 Temmuz 2017 22:13

Venezuela’da sağ muhalefetten iş bırakma eylemi

Venezuela’da Maduro karşıtı sağ muhalefetin çağrısıyla Kurucu Meclis kararına karşı 24 saatlik iş durdurma eylemi gerçekleştirdi.

Paylaş

Filiz YAVUZ

Ekonomik ve politik krizin içindeki Venezuela’da sağ muhalefetin çağrısıyla Kurucu Meclis kararına karşı yapılan 24 saatlik iş durdurma eylemi sokakları savaş alanına çevirdi. Başkent Karakas’ta güvenlik güçleriyle protestocular arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Maduro ise ülkenin en büyük 700 şirketinin hepsinin yüzde 100 kapasiteyle çalıştığını söyledi.

Venezuela’da sağ muhalefet tarafından düzenlenen 24 saatlik iş durdurma eylemi ülke genelinde etkili oldu. Grev kapsamında bazı iş yerleri kapatılırken protestocular sokaklar ve yollarda barikatlar kurdu. Protestocular ve güvenlik güçleri arasında yaşanan şiddetli çatışmalarda ise pek çok kişi yaralandı.

Maduro ise iş durdurma eylemine tepki göstererek “Ekonomik savaş, sabotaj ve iş durdurma zamanı değildir” dedi. İş durdurma eyleminin başarılı olmadığını söyleyen Maduro ülkenin en büyük 700 şirketinin hepsinin yüzde 100 kapasiteyle çalıştığını ifade etti. Sağ muhalefete yakın sendikalar ise ülkedeki işletmelerin yüzde 60’ının grev kararı aldığını iddia etti.

Çalışma Bakanı Nestor Ovalles, greve katılan işletmeler hakkında işlem yapılacağını duyurdu.

Öte yandan bir grup protestocunun devlete ait Venezuela Televizyonu binasını işgal etmeye çalıştığı bildirildi.

KURUCU MECLİS KARARI ANAYASAYA DAYANIYOR

30 Temmuz’da milletvekili seçimleri yapılmasını öngören Kurucu Meclis kararı, 1 Mayıs’ta Bolivarcı anayasanın “devleti dönüştürmek” amacıyla bir Kurucu Meclis toplamasına izin veren 347. maddesine dayanarak alınmıştı. Ülkeye barışın ancak Kurucu Meclis ile geleceğini söyleyen Maduro Kurucu Meclis ile çoğu sağcıların elinde olan Ulusal Meclisi devre dışı bırakmayı planlıyor. Sağ muhalefet koalisyonu Demokratik Birlik Masası (MUD) ise Kurucu Meclise anayasal olmadığı gerekçesiyle karşı çıkıyor. MUD 16 Temmuz’da Kurucu Meclis kararına karşı sembolik bir referandum düzenlemişti. Referanduma yaklaşık 7 milyon kişinin katılması ve katılımcılardan yüzde 98’inin ise

Maduro karşıtı görüş bildirmesi üzerine ise MUD, Kurucu Meclisi durdurmak için harekete geçme zamanının geldiğini söylemişti.
Ülkede 2013 kayıtlarına göre 18 milyon 904 bin 364 seçmen bulunuyor. Nisan başından beri sağ muhalefetin çağrısıyla süren şiddet olaylarında 96 kişi hayatını kaybetmişti. (MadridDHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

BM’den ‘terörle mücadele’ için yeni karar

SONRAKİ HABER

Denizli'de Büyük Menderes için çözüm yolları arandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...