21 Temmuz 2017 22:11

BM’den ‘terörle mücadele’ için yeni karar

Birleşmiş Milletler, IŞİD ve el Kaide ile bağlantılı olduğu belirlenen 8 kişi, grup ve ticari kuruluşu yaptırımlar listesine aldı.

Paylaş

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), IŞİD ve el Kaide terör örgütleri ile bağlantılı oldukları belirlenen 8 kişi, grup ve ticari kuruluşu yaptırımlar listesine aldı. Suriye, Irak, Güneydoğu Asya ve Kafkaslarda yerleşik söz konusu kişilere seyahat yasağı da getirildi.

Güvenlik Konseyi, IŞİD ve el Kaide ile bunlarla bağlantısı bulunan öteki örgütlere finansman desteği, her türlü silah ve mühimmat, askeri araç ve donanımın doğrudan ya da dolaylı olarak satış sağlayan kurumlara karşı ambargo kararı aldı. ABD tarafından konseye sunulan karar tasarısı konsey üyesi 15 ülkenin oy birliğiyle kabul edilirken, ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Michele Sison kararın IŞİD ve el Kaide gibi terör örgütlerini yenmek için önemli bir adım olduğunu söyledi. Sison terör örgütlerinin yalnızca insanların güvenliklerini değil, hoşgörü, insanlık onuru ve özgürlük gibi değerleri de tehdit ettiğini vurguladı.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vladimir Safronkov da tüm ülkelere BM Güvenlik Konseyinin aldığı bu önemli karara uyma çağrısında bulundu. Konseyin terörle mücadele için yasal çerçeveyi oluşturan kararları kabul ettiğini ancak bazı ülkelerin bu kararlara uymakta ayak dirediğini belirten Mısır BM Temsilcisi Ihab Mustafa buna örnek olarak Katar’ı gösterdi.

Güvenlik Konseyinin aldığı kararla listeye eklenen kişi, grup ve ticari kuruluşlar, Muhammad Bahrum Naim Anggih Tamtomo, Hanifa Money Exchange Office, Selselat al-Thabab, Jaysh Khalid lbn al Waleed, Malik Ruslanovich Barkhanoev, Murad Irakfievich Margoshvili, Ornaa Rochman, Jund al Aqsa olarak sıralanıyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer istifa etti

SONRAKİ HABER

Dersim’de 29 bölge geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa