21 Temmuz 2017 17:52

Yaş üzümde Rusya’ya ihracat başlıyor

Rusya ile sorunun çözülmesi üzerine önümüzdeki hafta ilk yaş üzüm ihracatının başlayacağı söyleniyor.

Paylaş

Türkiye'nin üzüm başkenti Manisa’da, erkenci üzüm hasadı başladı. Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, Rusya ile sorunun çözüldüğünü belirterek, önümüzdeki hafta ilk yaş üzüm ihracatının yapılacağını söyledi.

Kaçire, geçen yıl Rusya ile krizin aşılamamasından dolayı yaş üzümün kilosunun 1 lira ile 1.50 kuruş arasında satıldığını hatırlattı. Ancak bu yıl iki ülke arasındaki siyasi krizin aşılması ile birlikte üzüme de ihracat yolunun açıldığını belirtti. Kaçire, bu yıl yaş üzümün kilosunun 2 lira 50 kuruş ile 3 lira 50 kuruş arasında satıldığını, Rusya’ya da ilk yaş üzümün haftaya ihraç edileceğini duyurdu. Fiyatların böyle devam etmesini beklediklerini dile getiren Kaçire, çekirdeksiz üzüm hasadının da ağustos ayı ortasında başlayacağını söyledi.

Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, üzüm rekoltesi tahmininin her yıl tartışma yarattığını, ancak bu yıl çiftçinin isteği üzerine Tarım Bakanlığı tarafından açıklanacağını söyledi. Tarım İl Müdürlüğü, Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Bağcılık Araştırma Müdürlüğü, Ziraat Mühendisleri Odası ile birlikte komisyon kurulduğunu kaydeden Kaçire, “Bu sene tüccar, ihracatçı birliği rekolte açıklayamayacak. Komisyon yaş üzümde rekolte belirleme çalışmalarını yaptı. Sonuçlar Bakanlığa gönderildi” dedi.

ÇİFTÇİYE UYARI

Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk, “Üreticilerimiz ürünlerini sattıkları kişileri tanımıyorlarsa ve tereddütleri varsa ziraat odası veya ticaret borsası yetkililerine mutlaka danışmalarında yarar vardır” diye konuştu.
Üzüm hasat döneminin başlamasıyla birlikte işçi yoğunluğunun da yaşanacağını anlatan Türk, “Buna bağlı olarak trafikte bir artış yaşanacak. Geçmiş yılarda yaşadığımız trafik kazalarında birçok işçi kardeşimiz hayatını kaybetti. Minibüs sürücüleri kapasitelerinin üzerinde işçi almamalıdır” dedi. (MANİSA)

ÖNCEKİ HABER

Ekonomi küçük esnafı yutuyor

SONRAKİ HABER

Trump, Cumhuriyetçi senatörlerle "Türkiye'ye yaptırım"ı görüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa