21 Temmuz 2017 16:18

Alman otomobil tekellerinin kartel oluşturduğu ortaya çıktı

Alman otomobil tekellerinin kartel oluşturup, teknoloji, maliyetler, tedarikçiler ve emisyon değerleri konusunda birlikte hareket ettiği ortaya çıktı.

Paylaş

Alman otomobil tekellerinin kartel oluşturup, teknoloji, maliyetler, tedarikçiler ve dizel araçların emisyon değerleri konusunda birlikte hareket ettiği ortaya çıktı.

Almanya’nın otomobil tekellerinin gizlice kartel oluşturduğu ortaya çıktı. Spiegel Dergisi’nin haberine göre, Volkswagen (VW), Audi, Porsche, BMW ve Daimler (Mercedes Benz) yıllarca gizli çalışma gruplarında bir araya gelerek, teknoloji, maliyetler, tedarikçiler ve hatta dizel araçların emisyon değerleri konusunda birlikte hareket etti.

Dergi, söz konusu haberini Volkswagen grubunun Alman Rekabet Kurumu’na yaptığı belirtilen ihbara dayandırdı. Olayın Alman ekonomi tarihinin en büyük kartel vakalarından birine aday olduğuna dikkat çekilen haberde, Volkswagen, Audi, Porsche, BMW ve Daimler’in 200’ü aşkın çalışanının doksanlı yıllardan bu yana, en az 60 çalışma grubunda bir araya geldiği ve ortak kararlar aldığına dikkat çekiliyor.

Spiegel’in haberinde, şirketlerin oluşturdukları kartelle dizel araçların emisyon kontrolü konusundaki teknoloji üzerinde birlikte hareket ederek, dizel skandalının temellerini attıkları belirtiliyor. Azot oksitlerin zararsız su ve azot bileşenlerine ayrılmasına yarayan AdBlue tanklarının maliyeti düşürmek için küçük tutulduğu, emisyon değerlerini düşük göstermek için ise hileli yöntemlere kalkışıldığı da haberde yer alan bilgiler arasında.

Beşli grubun ayrıca, çalışma gruplarında tedarikçilerin seçimi ve araç parçalarının maliyetinin belirlenmesi üzerine de odaklandıkları belirtiliyor.

Alman Rekabet Kurumu’nun   geçen yılın yaz aylarında yaptığı aramalarda, kartel bulgularına rastladığına vurgu yapılan haberde, olası cezayı düşürmek için aramalardan iki hafta sonra Volkwagen Grubu’nun kendi kendisini ihbar ettiği, Daimler firmasının da benzer bir ihbarda bulunduğuna dikkat çekiliyor. (DHA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bergama altın madeni mühürlendi ama yeni izin yolda

SONRAKİ HABER

Konya'da 4.5 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...