21 Temmuz 2017 15:10

Yıldırım'dan Almanya açıklaması: İlişkiler zarar görmesin

Başbakan Binali Yıldırım, Almanya ile gerginliğe dair açıklamasında 'İlişkilerin zarar görmesinin iki tarafa da yararı yok' dedi.

Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım, cuma namazı sonrası Almanya ile yükselen gerginliğe dair açıklamasında yumuşak mesajlar verdi.

"Almanya Türkiye ile ezeli stratejik ortaktır; bugün de hükümetimiz Almanya'yı stratejik ortak olarak görmeye devam ediyor" diyen Yıldırım yaşanan gerginliklerin iç siyasetten kaynaklandığını ifade ederek "Çağrım teenni ile hareket edilmesi. İlişkilerin zarar görmesinin Almanya'ya da Türkiye'ye de yararı yok" dedi.

"Sorunları konuşarak çözebiliriz" vurgusu yapan Yıldırım, "Almanya'da FETÖ ve PKK'lılar geniş alan buluyor, bu konuda gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz; isteğimiz uluslararası hukukun gereği. Olayları daha fazla germenin bir anlamı yok" şeklinde konuştu.

"Almanya'daki 68 şirkete yasak koymuşuz, külliyen yalan; zaten onlar yarı yarıya Türk şirketidir" diyen Yıldırım, "Burada iş yapan yatırımcıları tedirginliğe itecek açıklamaların anlamı yok. Almanya ne kadar güvenliyse Türkiye de o kadar güvenli. Alman yetkililere sesleniyorum: Daha sakin hareket edelim, tüm meseleleri konuşarak çözebileceğimize inanıyoruz" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tüm Köy Sen: Üreticiler örgütlenmeye başladı

SONRAKİ HABER

Sabancı Holding yöneticilerine suç duyurusu: Temsa'da hileli iflas mı var?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa