21 Temmuz 2017 14:50

HDP Gençlik Meclisi OHAL’in gençlere etkilerini açıkladı

HDP Gençlik Meclisi 1 yıllık OHAL sürecinin gençleri nasıl etkilediğine ilişkin bir raporunu Mecliste açıkladı.

Paylaş

HDP Gençlik Meclisi 1 yıllık OHAL sürecinin gençleri nasıl etkilediğine ilişkin bir rapor hazırladı. OHAL’in gençler üzerindeki etkilerini araştıran ilk çalışma olma özelliği taşıyan ve gençler tarafından hazırlanan rapor HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım’ın da katıldığı basın toplantısında Meclis’te açıklandı. HDP Gençlik Meclisi’nden Atiye Eren, Yağmur Yurtsever ve Can Papila’nın katıldığı toplantıda rapora ilişkin bilgiyi Yurtsever verdi. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım da hem rapora hem de devam eden OHAL sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, “OHAL’i AKP’nin kaldırmasını beklemeyeceğiz” dedi. 

Yurtsever ve Yıldırım şöyle konuştu: 

Yağmur Yurtsever: 

“15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından darbecilere karşı mücadele etme gereği öne sürülerek 20 Temmuz’da başlatılan Olağanüstü Hal; AKP iktidarının demokratik siyasete ve demokratik muhalefete karşı darbesine dönüştü. En çok görünmez kılınanın OHAL’in gençlerin hayatlarına yansıması olduğunu ve aslında OHAL’le birlikte gençlere karşı ilan edilmemiş bir savaşın koşullarının geliştirildiğini vurgulamak istiyoruz. Türkiye’de 1 yıldır OHAL koşulları altında gençler, her gün yeni bir hak ihlali, yeni bir saldırı ve hukuksuzluk yaşamaktadır.

GÖZALTI MAVİSİ 

Öğrenciler, bu 1 yılı ya cezaevlerinde, ya karakollarda, ya da hastanelerde geçirdi. Bir kuşak daha, sıklaştırılmış gözaltı operasyonları, sebebiyle gün doğuşunu “gözaltı mavisi”yle tanımak zorunda kaldı. 5 gün boyunca sabah gözaltına alınıp akşam bırakılanlarımız, başka bir dosyadan gözaltında olduğu için katılamadığı mahkemesinde kaçma şüphesinden ötürü yakalama kararı çıkartılanlarımız bile oldu. 

2000’E YAKIN GENÇ GÖZALTINA ALINDI 

OHAL’in ilan edildiği 20 Temmuz 2016’dan bu yana 1839’dan fazla genç gözaltına alındı. Elbette ki bu rakamsal sınır sadece kayıt altına alınabilenler. Kürt illerinde gözaltına alınan gençleri kayıt altına alabilmek ise çoğu kez mümkün dahi olamadı. Dolayısıyla bu sonuçların da üstünde bir durumla karşı karşıyayız.

GENÇLİK DÜŞMANI OHAL KALDIRILSIN 

Gençlerin varlığı bile bir problem olarak görülüyor, kriminalize ediliyor, güvenlikçi yaklaşımlarla kuşatılan hayatları infazlarla, katliamlarla sona erdiriliyor. Gençlerin ifade, örgütlenme ve itiraz etme hakları suç olarak görülüyor. Biat eden, boyun eğen bir gençlik OHAL ve KHK’lar aracılığıyla planlanıyor. OHAL uygulamaları gençlerin gündelik yaşamını daha fazla militarize ediyor. OHAL’in 1. yılında tekrar söylüyoruz; Gençlik düşmanı OHAL kaldırılsın! Gençlik kazanımlarını ve üniversiteleri bitirmeyi hedefleyen KHK’lar iptal edilsin! “

Ahmet Yıldırım: 

“Dün gece Kos Adasında 6.7 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Denizde meydana gelmiş olması ve sınırlı olması sevindirici yanı. Kos Adasında 2 insan yaşamını yitirdi. Bu iki insanın ailelerine başsağlığı diliyorum. Maddi açıdan zarar gören, yaralanan tüm yurttaşlara geçmiş olsun diyorum. 

Türkiye’nin yüzde 88’i birinci ve ikinci derece fay hatlarına yakın yerleşim birimlerinin bulunduğu bir ülke. Birinci ve ikinci derece fay hattına yakın yaşayan nüfus toplam nüfusun yüzde 98’i. Doğal afetler ülkesiyiz, evet. Ancak doğal afetlerin zararları beşeri faaliyetlerin öngörüsüzlüğü ve tedbirsizliğiyle gerçekleşti. Aynı şiddette Japonya’da bir deprem neredeyse yaralı olmaksızın atlatılırken Türkiye’de çok büyük faturalar ödüyoruz. 

Örneğin Salı günü İstanbul’daki yağış oranı yüksektir ama bu doğanın absorbe edemeyeceği bir yağış miktarı değildir. Muson ülkelerinde saatte metrekareye 240 litrenin düştüğü yağışlar görülmekte ve atlatılmaktadır. Alt yapı buna göre dizayn edilmiştir. İstanbul’da salı günkü yağıştan kaynaklı görüntüler bir DBP’li ya da CHP’li belediyede meydana gelseydi devlet yetkililerinin açıklamaları nasıl seyrederdi tahmin ediyoruz. 

GENÇLİK HİÇBİR ZAMAN AKTÖR OLARAK GÖRÜLMEDİ

Gençlik ülkenin yarını geleceği. Bugün ise en dinamik gücüdür. Birçok açıdan gençliğin en doğal hakkı olan eğitim, sağlık, kültür, sanat, siyaset ve geleceği hazırlanma ihtiyaçları karşılanmazsa sadece o gençliğin değil ülkenin geleceği riske edilmiş olur. Hiçbir zaman gençliğin bir aktör olarak görüldüğü bir ülke yönetimi müşahade etmedik. Hiçbir zaman da böylesi fütursuzca yaklaşılmadı. Ben de gençliğimi OHAL’de geçirdim. OHAL ilan edildiğinde Diyarbakır’da liseyi bitirmiş, kaldırıldığında doktorayı tamamlamıştım. Bu tedbirler hiçbir zaman bugünkü kadar orantısız olmadı. 

OHAL’in nedeni ile nasıl giderilmesi gerektiği konusunda çok az kelam edilen günleri yaşıyoruz. 110 bin kişi ihraç edildi. Özeli de eklediğimizde 135 bin kişi. Açıkta olan 33 bin kişiyle birlikte 170 bin kişi işinden edildi. Bu aileleriyle birlikte değerlendirildiğinde 1 milyon kişi yaşamını sürdürmekten siyasi iktidar tarafından alıkonuldu. Siyasilerin tutukluluk hali, kayyumlar, 50 binden fazla tutuklu, 180 medya kuruluşunun kapatılması, 156 gazetecinin hapiste olması, sarı basın kartlarının iptal edilmesi, Derneklerin kapatılması, mal varlıklarına el konulması, kitap toplatmalar, yasaklamalar... Bu rakamlarla ifade ettiğimiz uygulamalar darbe dönemlerinde yaşanmıştır. Kenan evren darbeci olarak nitelendirilmekten rahatsız eğildi çünkü darbe yapmıştır. Bunlar kendilerini darbeci olarak nitelendirmemizden de rahatsızlar. Düşünün bir Cumhurbaşkanı, işveren kurumlarıyla yaptığı toplantıda "sizin için OHAL var" diye övünüyor. 

Mardin’de Süryani cemaatinin yöneticilerinden biri haklı olarak kaygısını paylaşmış: Bir sonraki KHK ile dinimizi de değiştirecekler mi? Bu ifade, özgürlüklerin ne hale geldiğinin göstergesidir. 

OHAL’LE YÖNETMEK ACİZLİK

Neden OHAL ilan edildi ve nasıl giderilir?  Bir siyasi iktidar, olağan koşullardan neden vazgeçer, olağan dışı koşulları neden kullanır, lütuf olarak görür. Bu bir acizlik ifadesidir. Çünkü özgüven sahibi iktidar ülkeyi olağan koşullarda yönetir. Muhalefetin güçlü olmasını önemli görür. Toplumsal meseleleri barışla çözmeye çalışır. Savaş işin ucuzluğudur. 

ERDOĞAN OHAL’İ HİÇBİR ZAMAN KALDIRMAYACAK 

AKP şefaati ya da merhametiyle 3 gün önce 4. defa uzatılan OHAL hiçbir zaman AKP ve Erdoğan tarafından kaldırılmayacak. Eğer halk demokratik mücadele yöntemiyle zorlayıcı olmaza AKP hiçbir zaman OHAL’İ kaldırmayacak. Erdoğan iktidarda olduğu sürece OHAL uzatılmayacak denmeyecek. OHAL ancak halk mücadelesiyle kaldırılabilir. Seçimlerle demokratik yollarla iktidarını sürdürme şansı kalmadığını gören Erdoğan ve AKP haksız elde ettiği iktidarı kalıcılaştırmak için her zaman OHAL’e ihtiyaç duyacak. 

AKP, normal koşullarda geçiremediği hükümleri KHK ile hayata geçiriyor. Bunlara KHK değil AHK demek lazım çünkü bazı maddeler Anayasa hükmünde düzenlemeler. Örneğin geçen yıl Ağustos ayında rektörlük seçimlerinin değişmesi yetkisini Cumhurbaşkanı’na verdiler. Parlamentodan geçmeyince rektörlüğün Cumhurbaşkanı tarafından belirlenmesini KHK ile getirdiler.

Hukukun üstünlüğünün hakim olduğu bir ülkede AKP iktidarını sürdüremez. Onun için 4 elle OHAL ve KHK’lara bağlanmış durumdalar.  Türkiye halklarına çağrımızdır; demokratik bir mücadele ile AKP ve Erdoğan iktidarına korktukları seçimlerle el birliği ile son vermezsek OHAL kalkmayacak. Çünkü ülke olağanlaşınca nelerle yargılanacaklarını çok iyi biliyorlar. Haklarındaki bazı iddialar insanlık suçuna tekabül ediyor. 

OHAL’İ AKP’NİN KALDIRMASINI BEKLEMEYECEĞİZ

OHAL’i AKP’nin kaldırmasını beklemeyeceğiz. Tüm toplumsal dinamiklerle birlikte bunun mücadelesini vereceğiz. Dün de İstanbul’daki deklarasyonumuz bunun için bir starttı. Bundan sonra HDP sahayı kullanan bir muhalefet hattı izleyecektir. (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Almanya’dan Türkiye’ye yaptırım senaryoları

SONRAKİ HABER

Saadet öğretmen intihardan önce 'öğrencilerin önünde bana yumruk attılar' demiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa