21 Temmuz 2017 10:52

Selçuklu hamamı duvarında 762 yıllık kalp figürü bulundu

Antalya'da restorasyon çalışmaları yapılan Selçuklu hamamında duvara işlenmiş 762 yıllık kalp figürü bulundu.

Paylaş

Antalya Cumhuriyet Meydanı'ndaki Mevlevihane kompleksinde devam eden restorasyon çalışmalarında Selçuklu hamamında duvara işlenmiş 762 yıllık kalp figürü bulundu.

DHA'nın haberine göre Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü'nce Cumhuriyet Meydanı'nın hemen yanı başında yürütülen Mevlevihane Müzesi ve çevresindeki Osmanlı Sultanı 2'nci Bayezid'in eşi Nigar Hatun ile Antalya'yı 1373 yılında Kıbrıs Krallığı'ndan alan Zincirkıran Mehmet Bey'in türbeleri ve Selçuklu hamamının restorasyon çalışmaları devam ediyor. 762 yıl önce Selçuklular döneminde inşa edilen yapılarda daha önce özel bir kanalizasyon sisteminin yanı sıra Selçuklulara ait mezarlık, Nigar Hatun'un sandukasının altında mezar odası bulunmuştu.

'İLK DEFA GÖRDÜK'

Devam eden çalışmalar kapsamında hamamın giriş kapısı üstünde bulunan 70 santimetre boyunda, 50 santimetre genişliğinde duvara işlenmiş 762 yıllık kalp figürü heyecan yarattı. Kalp figürünü inceleyen Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, restorasyon çalışmaları sırasındaki buluşların kendilerini heyecanlandırdığını söyledi. Hamamın içindeki bu bulgunun önemli olduğunu söyleyen Karabayram, “762 yıl sonra Mevlevihane kompleksinde Antalya'nın kalbini bulduk. Bu tür tasvirler geleceğe ışık tutacaktır. Antalya'nın kalbini, Mevlevihane'nin o ruhani güzel dünyasında bulduk. Yakın zamanda buralar ziyarete açılacak. Bu güzellikler, bu buluşlar geleceğe ışık tutacak" dedi.

Bu tür yapılarda kalp tasvirini ilk kez gördüklerini kaydeden Karabayram, şöyle konuştu: “Burası hamam haline getirilmeden önce farklı bir yapılaşma var mı, farklı mı tasarlandı onu araştıracağız. Bu tür motiflerin farklı anlamları vardır. Bu kalbin toplumsal barışı, kardeşliği simgelediğini düşünüyorum. Geleceğe yönelik sevginin motifi olarak görüyorum. İnsan kalbinin duvara tasvir edilmesi tasavvufunun yansıması sonucu oluştuğunu düşünüyorum. İlk defa böyle bir bulgu gündeme geliyor."

KALP FİGÜRÜNÜN TARİHİ

  • Hz. İsa'nın yaralarına atıf yapan 1486 tarihli bir çizim

Kalp figürünün, antik yazıt ve anıtlarda kullanıldığı biliniyor ancak sanatta özellikle Orta Çağ'ın son döneminde, 13 ve 14. yüzyılda sıklıkla kullanılmaya başlandığı görülüyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Antalya'da 'HERO' tişörtü giyen garson tutuklandı

SONRAKİ HABER

"Çocuklarımın yüzüne bakabilmek istiyorum"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa