21 Temmuz 2017 05:46

‘Sorun yabancılar değil suç şebekeleri’

Uyuşturucu ve fuhuş mafyasına karşı miting düzenlenen Tiflis'te halkın taleplerini Patriot Alians Partisinden İlyas Varşanidze ile konuştuk.

Paylaş

Gençağa KARAFAZLI 
Batum

Gürcistan'ın başkenti Tiflis’te yapılan ve birçok kuruluşun katıldığı mitingde, kentte artış gösteren uyuşturucu ve fuhuş mafyasına dikkat çekildi. Haberin Türkiye’de bazı gazeteler tarafından “Gürcüler Türk ve Müslümanları istemiyor” şeklinde duyurulması ise tepkilere neden oldu. 

Konuyla ilgili olarak sosyal demokrat Patriot Alians Partisinden İlyas Varşanidze ile görüştük. Varşanidze’nin hem Türkiyelilerle yakın ilişkileri bulunuyor hem de 1995 yılında Rize’de Çaykur’un güreş hocalığını yapmış bir isim. 

‘AMAÇ YABANCI DÜŞMANLIĞI DEĞİL’ 

Varşanidze, Tiflis’te gerçekleşen mitingde yabancı düşmanlığı yapılmadığını ve yabancı uyruklu suç şebekelere göz yumulmasının eleştirildiğini söylüyor. Varşanidze ayrıca içinde politik taleplerin de olduğu 15 maddelik talepler manzumesini hükümete sunduklarını da ifade ediyor.  Mihail Saakaşvili’nin Cumhurbaşkanlığı görev süresi bitimine kısa süre kala 10 bin yabancı uyrukluya Gürcü vatandaşlığı verdiğini belirten Varşanidze “Oysa bunların çoğu Gürcistan’da yaşamıyor, ülkelerinde yaşarken Gürcü vatandaşlığına geçiyorlar” diyor. Bu durumun suç şebekelerine alan açtığına dikkat çeken Varşanidze, verilen vatandaşlıkların gözden geçirilmesini talep ettiklerini söylüyor. 

Tiflis’teki mitinge ilişkin “Türk ve Müslüman düşmanlığı yapıldı” şeklindeki haber ve eleştirilere ise Varşanidze şöyle yanıt veriyor: “Bakınız bunlar ırkçı, ayrımcı ve kargaşa çıkartmak amaçlı haberlerdir. Gerçekçi olmak lazım. Tiflis’teki eylemciler şunu diyorlar:

‘Biz burada hukuk dışı davranan, kadın ticareti yapan yabancıları istemiyoruz.’ Biz kesinlikle  ‘Türk, Ermeni, Iraklı, İranlı Hintli, Özbek istemiyoruz’ demiyoruz. Bu haberler gerçekleri yansıtmıyor, doğru da değil. Ayrıca biz  kadınlarımıza saygı duyan, onların özgürce yaşamasını isteyen bir toplumuz ve kadınlara yönelik cinsel sömürüye, kadın ticaretine onay vermemiz beklenemez.”

NE OLMUŞTU?

İddialara göre Tiflis’te reşit olmayan 2 kadın geçtiğimiz hafta tecavüze uğradı. Tiflis sokak ve caddelerinde kadın ticaretinin alenen yapıldığını ve bu saldırının kaçak suç şebekelerinden bağımsız olmadığını söyleyen sivil inisiyatifler bir protesto mitingi gerçekleştirdi. Göstericiler popülist politikalar nedeniyle suç şebekelerinin örgütlenmesine göz yuman hükümeti de eleştirdi. Miting esnasında yabancı uyruklu vatandaşların dükkanları zarar görmesin diye işyerleri bir günlüğüne kapatıldı. Miting sonrası Türkiye’de bazı medya organları “Tiflis’te Türk, Müslüman düşmanlığı yapıldı” şeklinde haberler yayımladı.

ÖNCEKİ HABER

'OHAL bütün sanat üretiminin sesini kesmeye çalışıyor'

SONRAKİ HABER

Erdoğan'dan Doğu Akdeniz açıklaması: Yaptırım tehditleri bizi vazgeçiremez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa