20 Temmuz 2017 16:42

Haşhaş ekim alanı azaldı

Afyonkarahisar'ın Sandıklı, Kızılören ile Hocalar ilçesinde haşhaş ekim alanları geçen yıla göre azaldı.

Paylaş

Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Yıldız, yanlış uygulamalar nedeniyle bu yıl 22 bin dekarda ekime izin verilmesine rağmen 11 bin dekar alanda ekim yapılabildiğini söyledi.

İl genelinde Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından 22 bini Sandıklı, Kızılören ve Hocalar ilçeleri olmak üzere toplam 130 bin dekar alana haşhaş ekim izni verildi. Geçen yıl Sandıklı, Kızılören ve Hocalar ilçelerinde 28 bin dekar alana haşhaş ekimine izin verildiğine dikkati çeken Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Yıldız, yanlış uygulamalar nedeniyle bu yıl 11 bin dekar alanda ekim yapılabildiğini söyledi.

Süleyman Yıldız, haşhaşta bu yıl mevsim koşulları dolayısıyla üretimde sıkıntı olmadığını anlatırken, “Ama çiftçi haşhaş üretiminde bazı kurum ve kuruluşların yanlış uygulaması nedeniyle sıkıntı yaşadı. TMO’nun yazlık ekimini geç bildirmesi nedeniyle çiftçiler yazlık ekimini yapamadı. Kışlık ekimlerde de soğuk nedeniyle don oldu” dedi.

EKİM HER YIL DÜŞÜYOR

Geçen yıl çiftçilerin TMO’ya 1200 ton haşhaş kapsülü teslim ettiğini aktaran Süleyman Yıldız, şunları söyledi: “Bu yıl ekim alanı az olduğu için tahminlerimize göre yüzde 60düşer 450 veya 500 ton haşhaş kapsülü teslim edilir diye düşünüyoruz. Haşhaştan elde edilen hammadde en fazla ilimizden çıkıyor. Ama ne yazık ki ilimizin haşhaş ekimi her yıl düşüyor. Dolayısıyla ilçemizin de düşüyor. Haşhaşın kapsülü ve haşhaşı dışarıya da gidiyor. Ülkemizin ve dış ülkelerin haşhaş ihtiyacını karşılamamız için üreticinin önünün açılması ve üretim yapması gerekiyor. Bunun için de haşhaşta belirli bir kota var. Sözleşmeli üretim yaparak bunun önünü açmak gerekiyor.”

KAPSÜLÜ 4-5 HAŞHAŞI 6-8 LİRA

Hasadın temmuz sonuna kadar tamamlanması gerektiğini, aksi halde yağmur yağdığında kozaların açılıp haşhaşın döküleceğini söyleyen Alagöz’ün Muhtarı Ramazan Çetinkaya, “Kapsül fiyatı kilogramı 4-5 lira arasında değişiyor. Haşhaşın da kilogram fiyatı 6-8 lira arasında değişir” dedi. 

'GÜNLÜK 50 LİRA KAZANIYORUZ'

Ekmek parası için Şanlıurfa Siverek’ten haşhaş kırmak için Sandıklı’ya geldiklerini söyleyen 16 yaşındaki Zehra Kılıç, “Günlük 50 lira kazanıyoruz. Yaklaşık 6 ay kalıyoruz. 1 ay haşhaş hasadı yapıyoruz. Daha sonra patates, şeker pancarı ve biber toplama gibi işlerde çalışıyoruz” diye konuştu. (AFYONKARAHİSAR)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İlginç sonuç: Ülke ekonomisine değil aile bütçesine güven

SONRAKİ HABER

12 Baro başkanı çağrısını yineledi: Genel Kuruldan kaçmayın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa