20 Temmuz 2017 15:37

Yüksel’deki akşam eyleminde 1'i kadın 3 kişiye gözaltı

Yüksel Caddesi'nde akşam saatlerinde yapılan 'işimizi geri istiyoruz' eyleminde 3 kişi gözaltına alındı.

Paylaş

Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevleri Sincan Cezaevi’nde 134’üncü gününe girerken, Yüksel Caddesi’nde sürdürülen “İşimizi geri istiyoruz” eylemi de 254’üncü gününde devam etti. KHK ile mesleğinden ihraç edilenler tarafından sürdürülen eylemde, abluka altındaki İnsan Hakları Anıtı önünde "Açlık grevinin 134. gününde. Nuriye ile Semih işe geri alınsın" pankartıyla basın açıklaması yapılmak istendi. Polisin izin vermemesi üzerine eylemciler bu kez Konur Sokak'ta basın açıklaması yapmak istedi, ancak polis saldırdı.

Sultan Aydoğan, Akman Şimşek ve Nazım Yazırlı'yı gözaltına alan polis, Konur Sokak'ta bulunan yurttaşları da sokaktan uzaklaştırmak istedi. Bir kadın polise itiraz ederken, -polis tepki gösteren yurttaşlara "Slogan atanlar vatandaşın huzurunu bozuyor" iddiasında bulundu.

Daha sonra serbest bırakılan 3 kişi, Yüksel Caddesi'ne tekrar sloganlarla girdi.

YÜKSEL'DEKİ İLK EYLEMDE DE GÖZALTI OLMUŞTU

Aralarında Veli Saçılık’ın da olduğu bir grup kamu çalışanı İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yapmak için Konur Sokak’ta bir araya geldi. Polisin kalkanlarla, abluka altındaki anıtın önünde açıklama yapılmasına izin vermemesi üzerine eylemciler, açıklama yapma ısrarını sürdürdü. 

SAÇILIK VE LARMİ GÖZALTINA ALINDI 

Eylemciler üzerinde, “Nuriye ve Semih’in açlık grevi 134'üncü gününde, Nuriye ve Semih işe geri alınsın” yazılı pankartı açtıkları sırada polis pankartı yırtarak müdahale etti. Müdahale sonrası Veli Saçılık ve Derviş Larmi darp edilerek gözaltına alındı. Saçılık, gözaltı aracına konulduktan kısa bir süre sonra serbest bırakılırken, Larmi gözaltı aracına bindirilerek götürüldü.

Saçılık ve Larmi gözaltına alındığı sırada “Emekçiyiz haklıyız, kazanacağız” sloganını attı. (DİHABER)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir Barosu'ndan Buca'daki taş ocağının iptali için başvuru

SONRAKİ HABER

Buldan: Kadınların Meclis’teki sesi ve itirazı olmaya devam edeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa